вход | регистрация | забыл пароль
подписаться на рассылку:

Дотримання прав неповнолітніх, які перебувають у виховних колоніях ДПтС України: спеціальна доповідь НПМ

21.12.14 | ХІСД

На сьогодні система виконання покарань, яка стосується дітей, є такою, що розцінюється як покарання з усіма властивими йому проблемами у сучасному українському суспільстві: погане харчування, надмірно жорстокі вимоги режиму, відсутність доступу до ресоціалізаційних та освітніх послуг, обмеження контактів із зовнішнім світом, важка праця та погана медицина. Така ситуація не сприяє ресоціалізації та виправленню дітей з делінквентною поведінкою, які скоїли злочини, а робить з них жертв, що, у свою чергу, занадто ускладнює їх повернення до нормального життя.
Система перевиховання дітей потребує докорінних змін і має трансформуватися у сучасну сервісну службу з надання ресоціалізаційних послуг з певними, чітко прописаними обмеженнями, які диференційовано обумовлені тяжкістю cкоєного дитиною злочину.
З метою вивчення ситуації щодо дотримання прав неповнолітніх в установах виконання покарань та вироблення дієвих рекомендацій зі зміни перевиховної роботи з дітьми, які вчинили злочин, Харківський інститут соціальних досліджень разом із Представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні за підтримки офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, в рамках діяльності Національного превентивного механізму (НПМ) здійснили моніторинг всіх виховних колоній. В травні 2014 р. моніторингова команда відвідала сім виховних колоній, опитала понад 300 вихованців, передивилася умови проживання та відбування покарання вихованців. У кожному закладі були оглянуті житлові приміщення, медико-санітарні частини, харчоблоки,
дільниці карантину діагностики та розподілу, ДІЗО, крамниці, кімнати короткота довгострокових побачень, учбово-виробничі майстерні, спортивні зали, бібліотеки, навчальні класи тощо. Монітори ознайомилися з документацією на засуджених, планами виховної роботи, розпорядками дня, учбовими планами та іншою інформацією про роботу колоній.
Також група моніторів взяла участь у спільному з Генеральною прокуратурою повторному візиті до Курязької виховної колонії у Харківській області. За результатами візиту до Дубенської виховної колонії прокуратура Рівненської області розпочала кримінальне провадження за ознаками ст. 365 КК України «Перевищення влади або службових повноважень». За результатами візитів Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини Валерією Лутковською було внесено подання щодо усунення порушень прав дітей до Генеральної прокуратури України та Державної пенітенціарної служби України.

Завантажити текст тут