Для проведення ефективної реформи Міністерства внутрішніх справ України необхідно змінити методику оцінки роботи міліції: відмовитися від існуючої системи кількісних показників, запровадивши замість цього опитування населення – те, наскільки мешканці України довіряють міліції і наскільки безпечно вони почуваються у власній країні.
Про це заявив експерт Харківського інституту соціальних досліджень Андрій Черноусов під час прес-конференції на тему: «Міліція очима громадян: нові методи оцінки ефективності роботи МВС».
«Сьогодні керівники й працівники міліції, прокуратури, Міністерства юстиції розуміють, що існуюча система оцінки діяльності міліції й криміногенної обстановки застаріла, але при цьому не бачать можливості виходу за межі внутрішньосистемної звітності», – зазначив експерт.
В той же час, за його словами, у багатьох західних країнах (США, Великобританія, Польща) існують спеціальні опитування населення, які є найбільш вагомим альтернативним джерелом статистики злочинів. Це значна вибірка, яка є репрезентативною, за статтю, віком, та типом населеного пункту та налічує близько 50 тисяч осіб щороку.
Втілюючи ідею створення альтернативної системи оцінки діяльності органів міліції в Україні, Харківський інститут соціальних досліджень у співпраці з Міністерством внутрішніх справ та за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» провів пілотне всеукраїнське дослідження «Оцінювання міліції за допомогою громадської думки». В його рамках було опитано 15 тисяч респондентів у 349 населених пунктах в усіх 25 областях України (вибірка 600 респондентів для кожного регіону).
«Цим опитуваннями ми хотіли показати МВС України (у доповнення до існуючої системи оцінювання рівня злочинності і діяльності міліції) іншу, більш об’єктивну оцінку – оцінку з боку громадян», – зазначив Андрій Черноусов.
За його словами, проведене опитування дає чітке уявлення про те, як суспільство сприймає міліцію і що потрібно зробити для посилення взаємодії міліції з населенням.
До найбільш важливих висновків дослідження можна віднести:
– Рівень побоювань громадян помірно високий і суттєво зростає, коли вони залишають звичне оточення (свій будинок, квартиру, двір). Більш ніж третина опитаних почуваються в небезпеці, виїжджаючи за межі району проживання. Слід зазначити, що страх стати жертвою злочину в суспільстві є значним — так, 64,6% опитаних побоюються стати жертвою будь-якого злочину взагалі.
– Більшість опитаних вважають рівень злочинності незмінним протягом останнього року. На це вказали більш ніж половина опитаних.
– Підсумком поширеності побоювань, широкого спектра явищ, що турбують громадян, і незмінної криміногенної обстановки є доволі невисока оцінка ефективності роботи міліції з боку громадян. Так, тільки чверть опитаних (25,2%) оцінює роботу міліції України як ефективну. Понад половина (51,3%) вказує на її неефективність.
– Дослідження показало істотну закритість і «невидимість» діяльності міліції для місцевої громади. Так, більш ніж половина опитаних не знає нічого про свого дільничного, а три чверті — про начальника райвідділу свого району.
– Оцінюючи те, як поводяться працівники міліції в ході спілкування із громадянами, більшість респондентів зазначає, що чемно (64,5%). Водночас п’ята частина опитаних зіштовхнулися з байдужним ставленням (24,9%), а практично кожний десятий (9,3%) — із брутальністю.
– Результати дослідження показують, що рівень довіри до державних інститутів загалом є дуже низьким. Так, тільки кожний четвертий опитаний (25,9%) зазначив, що довіряє міліції. Однак, незважаючи на доволі невисокі показники довіри, міліція входить у трійку суспільних інститутів, яким довіряють більшою мірою.
– У результаті опитування було виявлено досить значну групу респондентів, які готові допомагати міліції в будь-якій ситуації (28%).
– До міліції звертаються менш ніж дві третини жертв злочинів (61,8%). Відповідно, про значну частину злочинів жертви не повідомляли міліцію (38,2%).
– Стосовно безпосередніх жертв злочинів опитування показує, що найчастіше респонденти ставали жертвами крадіжок. Так, у загальній кількості потерпілих частка жертв різноманітних крадіжок становить 38,8%. Так, наприклад, кількість жертв кишенькових крадіжок становить 60 на 10 тис. населення.
***
Результати дослідження «Оцінювання міліції за допомогою громадської думки» були розглянуті в ході засідання спеціальної робочої групи в МВС України (в якій брали участь безпосередньо міністр і його заступники), а також на засіданні експертно-консультативної ради при МВС України. Крім того, було прийнято рішення про продовження ініціативи в робочій групі, куди увійшли як представники Харківського інституту соціальних досліджень, так і МВС України.
У даний момент іде регіональна робота, яка являє собою інформування керівництва МВС в областях про поточну ситуацію і нові методи оцінки. Крім того, опрацьовуються ідеї реалізації місцевих ініціатив, спрямованих на тіснішу співпрацю локальної громади з місцевою міліцією (яка включатиме як оцінку діяльності, так і створення карт злочинності, виділення пріоритетів правоохоронної діяльності). Запропоновані показники ефективності здатні зменшити вплив кількісних показників ефективності діяльності міліції, які панують зараз.