«НПМ змінить країну» – такого висновку дійшли монітори НПМ

З 16 по 21 вересня 2014 року відбулися 2 робочі зустрічі моніторів НПМ від громадськості та працівників Департаменту з питань реалізації НПМ Уповноваженого ВРУ з прав людини.

Метою зустрічей було узгодження планів візитів у місця несвободи та обговорення проблемних питань під час організації візитів, їх проведення, написання звітів та підготовки рекомендацій щодо попередження катувань та жорстокого поводження у місцях несвободи в Україні.

Заходи було розпочато з обміну досвідом та враженнями моніторів від відвідування різноманітних місць несвободи. Учасники мали змогу розповісти про свої поїздки у такі заклади, їх організацію, поділитися своєю практикою спілкування з людьми, які там утримуються. Це дало змогу обговорити ключові проблеми та потреби, які виникають на різних етапах моніторингу НПМ: організації візитів, їх проведення та пост моніторинговій діяльності, куди входить і написання звітів, ї їх освітлення, ї комунікація з представниками органів влади, які відповідають за дотримання належних умов утримання у закладах вимушеного перебування.

Окрім цього, протягом робочих обговорень були напрацьовані методичні рекомендації щодо проведення інтерв’ю з різноманітними категоріями клієнтів місць несвободи, передусім, дітей, людей з особливими потребами, хворих, засуджених та ув’язнених. Монітори також дійшли загальних висновків та домовленостей щодо відображення результатів інтерв’ю у загальних звітах за візитами НПМ.

Не менш важливим виявилося обговорення організації та проведення самого візиту у місце несвободи. Були вироблені загальні рекомендації по використанню фіксуючої та вимірювальної техніки, роботи з документами в ході моніторингу, принципи проведення брифінгів та дебрифінгів з адміністраціями установ, що відвідуються. Окремо учасники ділилися досвідом та напрацювали основні алгоритми поведінки під час виникнення різноманітних ситуацій в ході моніторингу: не допуск до місця несвободи, обмеження мандату монітора, спілкування з органами прокуратури, конфлікт інтересів у візиті та самовідвід з урахуванням етичного кодексу моніторингової діяльності НПМ.

Важливим аспектом обговорення стали стандарти належного поводження у місцях несвободи передусім соціальної сфери. Напрацювання таких стандартів дає можливість моніторам підвищити рівень здійснення візитів, звертаючи увагу на виконання чи не виконання норм, які є тим мінімумом, який повинен виконуватися при утриманні осіб у місцях несвободи. Це стосується і побутових умов, і медичного забезпечення, і права на скаргу та доступ до інформації, і контактів із зовнішнім світом, і заходів з реабілітації тощо. В контексті особливостей таких норм для різних категорій клієнтів місць несвободи були також  напрацьовані рекомендації та стандарти проведення інтервю з психічно хворими особами, дітьми, людьми похилого віку тощо.

Також на зустрічах було презентовано новий електронний ресурс “Інтерактивна карта місць несвободи”, яка допоможе обмінюватися актуальною інформацією щодо діяльності НПМ в Україні.

За результатами заходів планується виробити загальні рекомендації щодо обговорених питань та поширити їх серед усіх моніторів національного превентивного механізму.

Робочі зустрічі відбулися за підтримки Програми розвитку ООН в Україні та Координатора проектів ОБСЄ в Україні. 

Залишити відповідь

testimonial-bg

Контактна інформація

Напишіть нам

Ви можете зв'язатись з нами за допомогою наступної форми

[email protected]
+38 (097) 104 38 02
+38 (099) 197 20 30