28-29 жовтня 2014 року у м. Київ за організаційної підтримки Уповноваженого ВР України з прав людинивідбувся тренінг для працівників психіатричних установ «Проблеми забезпечення прав людини при наданні психіатричної допомоги в установах системи охорони здоров’я». Увага до психіатричних установ стала невипадковою: у роботі НПМ це є однією з найбільш закритих та застарілих систем, яка має у своєму підпорядкування близько 100 місць несвободи по всій країні та щодня тримає десятки тисяч пацієнтів. Протягом всієї діяльності НПМ, починаючи з 2012 року, загалом було здійснено близько 30 візитів до психіатричних лікарень, відділень та диспасерів Міністерства охорони здоров’я.
Тренініг відкрив Представник Уповноваженого ВР України з прав людини з питань реалізації НПМ Юрій Бєлоусов, який розповів про мандат НПМ та базові обов’язки працівників психіатричних установ щодо дотримання прав пацієнтів психіатричних лікарень. Особливу увагу у виступі було приділено застосуванню засобів стримання, гамування та ізоліції, а також необхідності розробки детальної інструкції щодо застосування таких заходів.
У своїх презентаціях провідний експерт ХІСД Андрій Черноусов виклав структуру НПМ в Україні, історію створення, зобов’язання України згідно з Факультативним Протоколом до Конвенціїї ООН проти катувань та систему місць несвободи в Україні. Окрему увагу було приділено глобальним трендам у світовій психіатрії, які відзначаються нормалізацією та деінституціоналізацією психіатричної допомоги.
Заступник директора Українського науково-дослідного інституту соціальної і судової психіатрії та наркології Сергій Шум модерував дискусію щодо правових основ застосування примусових заходів медичного характеру та закледених у законодавчих актах протиріччях та порушеннях прав пацієнтів.
Науковий співробітник ХІСД Світлана Щербань під час групового обговорення запропонувала відкорегувати розроблені раніще ХІСД мінімальні стандарти доброго поводження із клієнтами психіатричних лікарень. Фахівці з психіатрії з зацікавленістю та розумінням поставилися до необхідності запровадження нових стандартів надання психіатричної допомоги.
Олена Темченко, керівник Управління з моніторингу соціальних та дитячих місць несвободи Департаменту НПМ Уповноваженого ВР України з прав людини у своїй презентації торкнулася проблеми забезпечення прав дітей при наданні психіатричної допомоги в установах системи охорони здоров’я, а саме під час отримання психіатричної допомоги.
Ірина Сергієнко, керівник відділу з моніторингу установ соціального захисту розповіла про результати моніторингу НПМ стану забезпечення прав осіб з розладами психіки в стаціонарних установах системи охорони здоров’я України.
Тренінг відбувся завдяки фінансовій підтримки Координатора Проектів ОБСЄ в Україні, а презентація стандартів стала можливою завдяки підтримки Програми Розвитку ООН в Україні.