Монітори НПМ продовжують удосконалювати свою роботу

30-31 жовтня у Києві відбулася третя робоча зустріч моніторів національного превентивного механізму. Метою заходу було обговорення організації та проведення візитів у місця несвободи, а також написання звітів та аналіз результатів моніторингу НПМ.
Учасники мали можливість обмінятися враженнями та досвідом відвідувань різноманітних місць несвободи та поділитися методиками спілкування з адміністрацією і персоналом цих місць. Окрім того, важливим питанням для обговорення стали ті ситуації, які періодично виникають під час моніторингу НПМ. Зокрема, це ситуації самовідводу у разі утримання у місці несвободи родичів та близьких; не допуску до деяких приміщень чи документів у відвідуваних закладах; використання та поширення інформації, яку отримано під час візиту тощо.

Суттєвим блоком роботи став детальний розбір етапів моніторингу в рамках НПМ, починаючи від планування візиту, збору та поширення серед моніторів інформації про місце несвободи, інструктаж тощо. Окремо були розібрані етапи самого візиту (спілкування з адміністрацією, обхід всіх приміщень, проведення інтерв’ю та ознайомлення з документацією) та діяльності після візиту (написання та узгодження прес-релізу і звіту, вироблення рекомендацій, корекція чек-листів, планування спеціальних доповідей, внесення пропозицій щодо зміни нормативно-правової бази тощо). Важливим питанням стало обговорення мінімальних стандартів належного утримання у соціальних місцях несвободи, на які треба звертати увагу під час відвідування таких закладів та подальшого написання звітів за візитами.

Андрій Черноусов, директор Асоціації незалежних моніторів, акцентував увагу учасників на етиці моніторингової діяльності, зазначивши головні принципи роботи НПМ: не нашкодити, співпрацювати, дотримуватися мандату, зберігати конфіденційність, бути неупередженим тощо. «Наша діяльність знаходиться «під прицілом» як громадськості, так і державних органів. Саме тому дотримання етичного кодексу є необхідністю кожного монітора, який повинен відповідально ставитися до своїх висловлювань та вчинків» – зазначив експерт.

Гарною можливістю для вирішення актуальних питань моніторів стало сумісна участь у зустрічі як представників громадського сектору, так і співробітників Департаменту з питань реалізації НПМ Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Також на зустрічі було обговорено новий електронний ресурс “Інтерактивна карта місць несвободи”, яка є гарною можливістю для єдиного сбору і обміну інформацієй за візитами в рамках національного превентивного механізму. Учасники надали свої зауваження і висловили побажання в подальшому брати участь у наповненні карти актуальними даними щодо місць несвободи в Україні.

За результатами роботи групи планується доопрацювати мінімальні стандарти утримання людей у місцях несвободи та створити методичні рекомендації, які будуть поширені серед всіх моніторів національного превентивного механізму в Україні.
Захід проведено Харківським інститутом соціальних досліджень за фінансової підтримки Координатора проектів ОБСЕ в УкраїніПрограми розвитку ООН в Україні та у співпраці з Асоціацією незалежним моніторів місць несвободи та Уповноваженого ВРУ з прав людини.

Залишити відповідь

testimonial-bg

Контактна інформація

Напишіть нам

Ви можете зв'язатись з нами за допомогою наступної форми

[email protected]
+38 (097) 104 38 02
+38 (099) 197 20 30