25.11.2014 у МВС України відбулося розширене засідання Експертної ради при МВС з питань реформування та прав людини, в якому взяли учать керівництво МВС України, Голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінскі, представники посольств європейських країн, ОБСЄ, представники Консультативної місії Європейського Союзу, члени Експертної ради при МВС України.
Заступник Міністра з питань Євроінтеграції Тігран Авакян зазначив, що правоохоронне відомство потребує допомоги суспільства, адже міліція і є частиною суспільства.
– Необхідно переходити від демагогії та діалектики до конкретної роботи, – зазначив Тігран Авакян. – Реформи почалися обговорюватися в цій будівлі ще з кінця лютого. За цей час було проведено понад 150 зустрічей з питань реформування та удосконалення діяльності ОВС. Ми повинні зробити ці реформи більш ефективними, але ми ні в якому разі не повинні втратити опірність системи. Всі ті пропозиції, які були напрацьовані разом з Експертною Радою, будуть ретельно вивчені представниками ЄС для того, щоб ми спільно будували систему правоохоронних органів, яка знаходитиметься у самому серці Європи.
Голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінські привітав з прийняттям Урядом України першочергових заходів, щодо реформування міністерства внутрішніх справ України та стратегії розвитку МВС.
– Це ті два головні документи, на які ми будемо спиратися в нашій роботі, щоб допомогти Україні у впровадженні цих реконструкцій, ЄС за запитом української сторони створив консультативну місію Європейського Союзу. Вона приступить до роботи вже на поточному тижні, – зазначив Ян Томбінські під час наради. За його словами, до складу місії входять фахівці з різних країн ЄС, в основному з Данії, Швеції та Німеччини. Ян Томбінські зазначив, що ЄС вже багато років допомагає Україні в цьому напрямку. У той же час, за його словами, головні проблеми можуть виникнути при практичній реалізації запланованих заходів.
За словами Стіва Сміта, головного радника консультативної місії Європейського Союзу 40 радників ЄС вже працюють над удосконаленням МВС України, та ще 30 планують долучити до команди з 1 січня 2015 року.
– Кожен з нас працює на добровільній основі, має досвід роботи на вищих посадах в урядах своїх країн, – зазначив Стів Сміт. Представник ЄС зазначив, що та допомога, яку будуть надавати радники ЄС, це не випадковість, це спільне рішення 28-ми європейських міністрів.
– Для того, щоб запровадити ці зміни, ми повинні стратегічно планувати ці впровадження. Для цього ми знаходимося тут. Будь ласка використовуйте нас. Ми будемо надавати свої консультації 24 години на добу, щоб якомога краще виконати свою роботу, – зазначив Стів Сміт.
Голова Експертної ради при МВС України Євген Захаров поінформував присутніх про досягнення та складнощі, які виникли у фахівців під час роботи. Він зазначив, що коли експерти розпочинали працювати – поставили завдання, а за 6 місяців роботи вже є певні результати.
– Розроблена Стратегія розвитку органів внутрішніх справ. На її основі побудована Концепція, що містить ряд першочергових кроків в напрямку реформування МВС. Ці документи вже схвалені Урядом України. Тепер пропонується скласти вісім груп, які мають написати план дій, що буде базуватися на ухваленій Урядом Стратегії та Концепції. Цей підхід вже узгоджено з нашими міжнародними колегами, тому пропоную взяти за основу цю структуру і працювати. Сама робота згодом підкаже, чи потрібно вносити якісь зміни.
Про окремі нововведення присутніх поінформував Андрій Черноусов, провідний експерт ГО «ХІСД». Він розповів, що в першу чергу новації стосуються пакету для зберігання особистих речей затриманих та доставлених до міліції. Крім того, невдовзі кожна камера міліцейських ізоляторів тимчасового тримання буде мати наліпку про права та обов’язки затриманих під час перебування там. «Невдовзі всі підрозділи міліції отримають ці наліпки та брошури аналогічного змісту», – підкреслив він.
Євген Захаров зазначив, що основне завдання, яке стояло та стоїть перед експертами та соціологами – відповісти на запитання: «Чого хоче український народ від реформування міліції?». Саме тому Харківським інститутом соціальних досліджень за підтримки Європейського Союзу було проведено опитування. Про його результати присутнім розповів директор ГО«Харківський інститут соціальних досліджень» Денис Кобзін. Він зазначив, що дослідження виявили: і опитані громадяни, і самі правоохоронці готові до реформування ОВС. «За» віддали свої голоси 88 відсотків громадян та понад 90 відсотків працівників міліції. Крім того, більше 80 відсотків громадян підтримують створення місцевої міліції.
Водночас, за словами Дениса Кобзіна, 40 відсотків опитаних готові допомогти працівнику міліції затримати зловмисника, а 29 – готові вийти разом із правоохоронцями на патрулювання вулиць. У той же час він зазначив, що самі працівники міліції акцентують увагу на таких негативних для них моментах: незадовільних умовах праці, грошовому забезпеченні, нестачі екіпірування, що безумовно позначається на спілкуванні з населенням.
Наприкінці робочої зустрічі голова Експертної ради поінформував присутніх про розширення складу Експертної ради представниками Консультативної місії Європейського Союзу. Він запропонував включити до її складу ще чотирьох членів: Стіва Сміта – Головного стратегічного радника Місії ЄС з питань МВС; його заступника Ханніке Броуер; Кейса Муррея – радника Місії ЄС з питань реформування сектору безпеки України по питанням діяльності міліції громадської безпеки, та Мартіна Лінхарта – радника Офісу зв’язку НАТО в Україні з питань реформування сектору безпеки.