14 грудня 2017 року Харківський інститут соціальних досліджень провів Форум «Інноваційні соціальні послуги: досвід реалізації, партнерства та забезпечення сталості».
Основною метою Форуму був обмін позитивним досвідом інновацій та формування бачення сталого розвитку сфери соціальних послуг в Україні. На заході були присутні представники громадських організацій, благодійних фондів, керівники та спеціалісти соціальних служб, територіальних центрів соціального обслуговування, управлінь праці та соціального захисту, волонтери Харківської та інших областей України.
В рамках Форуму учасники мали можливість обговорити нагальні питання надання соціальних послуг таким клієнтам, як сім’ї у складних життєвих обставинах, діти з інвалідністю, люди з девіантними формами поведінки, люди похилого віку тощо.
Ганна Левкіна, експерт з питань соціального захисту ХІСД, відмітила ключові позитивні результати реформування соціальних послуг в Україні. Зокрема, зростання кількості провайдерів, різноманіття соціальних послуг та включення у процес соціального обслуговування недержавних надавачів послуг. Саме це дає міцний поштовх розвитку цієї сфери, не дивлячись на законодавчі недоліки і обмеженість державного фінансування.
Надія Горбатовська, заступниця начальника управління організації соціальних послуг Департаменту соціального захисту населення Харківської облдержадміністрації, відмітила важливість проведення таких зустрічей і презентацію напрацювань та досвіду роботу різних провайдерів соціальних послуг. За її словами, впровадження інноваційних підходів дозволяє оптимізувати та покращити сферу соціального захисту із врахуванням нагальних потреб отримувачів послуг.
В процесі роботи Форуму підіймалося багато важливих питань, одне з яких стосувалося створення умов для якісної освіти дітей з особливими освітніми потребами в навчальних закладах. Марина Проценко, начальник відділу освіти Чугуївської міської ради, розказала про досвід створення інклюзивних класів в школах Чугуєва. Окрім того, її відділом була створена стратегічна програма розвитку інклюзивної освіти в місті до 2020 року. Головними змістовними лініями документу є організація роботи з дітьми, які потребують додаткової уваги, розвиток інклюзивної компетенції педагогів та просвіта і консультування батьківської громадськості, співпраця з громадою та іншими установами.
Окремо були розібрані методики роботи з підлітками та молоддю з ризикованими практиками поведінки. Анатолій Кузнецов, представник БФ «Парус» розказав, наскільки важливим є планування і моніторинг даних про цільову аудиторію послуг. Зокрема, спеціалісти фонду багато часу приділили визначенню локалізації тих місць, де найбільше споживають наркотики, кількості таких споживачів, факторів ризику тощо. Найбільш часто ними застосовуються такі методи і інструменти, як створення доступного простору для проведення вільного часу молоддю, консультування, видача інформаційних матеріалів і презервативів, проведення психологічних тренінгів, майстер-класів тощо.
Форум відбувся в рамках проекту ХІСД “Посилення ролі місцевих громад у прийнятті рішень щодо надання соціальних послуг”, що фінансується Європейським Союзом.