Результатом триденного круглого столу «Критерії оцінки ефективності роботи поліції в забезпеченні прав і свобод громадян» у Маріуполі, стала розробка звіту, який дозволить відстежувати реальний стан дотримання прав людини та більш ефективно їх захищати. При цьому у документі враховано забезпечення прав як громадянина, так і поліцейського.
Захід був ініційований управлінням забезпечення прав людини Нацполіції України в Донецькій області та Міжнародним комітетом Червоного Хреста (МКЧХ). Участь у розробці рекомендацій взяли експерти Національної поліції та поліції Донеччини, прокуратури області, громадських організацій та навчальних закладів з різних регіонів України.
Фахівці обговорили роботу поліції в умовах конфлікту та дотримання прав людини під час її затримання, утримання її в ізоляторі тимчасового тримання. Разом з тим було розглянуто питання забезпечення прав поліцейського при виконанні ним службових обов’язків.
«Поліція себе також повинна відчувати в безпеці при виконанні своїх обов’язків. Співробітник поліції повинен бути впевнений, що його інтереси захищені», – відзначив Халіт Буланикли, делегат по роботі з поліцією та органами безпеки МКЧХ.
Учасники дискусії дійшли згоди, що підвищити рівень безпеки можливо лише через довіру до поліції, взаємодію та взаємоповагу суспільства та поліції, визнання прав та свобод людини як суспільством, так і поліцією. Адже ставлення поліцейського до громадян та громадян до поліцейського – взаємопов’язані та впливають одне на одного.
В результаті спільної роботи експерти представили готовий звіт-таблицю, який дає змогу оцінити рівень дотримання прав людини.
«Відтепер ми маємо можливість бачити загальну картину щодо дотримання прав як громадян, так і поліцейських та аналізувати поточний стан – в яких відділках поліції недопрацьовують, маються проблеми. Це дасть змогу оперативно вирішити проблеми сьогодні, а не боротися з їх наслідками ними потім. Прозорість, відкритість поліції, дотримання прав людини сприятимуть підвищенню довіри населення до поліцейських, а довірливі відносини допоможуть разом створити безпечний простір», – зазначила представник управління забезпечення прав людини Нацполіції України в Донецькій області Ольга Светлічна.
Представники Нацполіції відзначили, що вперше захист прав громадян та захист прав поліцейського розглядаються в одній площині.
«Цей проект може у подальшому бути реалізований на всій території України та дасть змогу оцінювати реальний стан дотримання прав людини працівниками Національної поліції в цілому», – повідомив заступник начальника відділу Департаменту інформаційно-аналітичної підтримки Нацполіції, Дмитро Давіжа.