Про проблему катувань у міжнародний день підтримки їх жертв

24 червня 2020 року у м. Харкові відбулася пресконференція, присвячена темі боротьби з катуваннями. У  пресцентрі «Kharkiv Today» виступили директор ХІСД Денис Кобзін, керівник Центру Центру стратегічних справ Харківської правозахисної групи адвокат Геннадій Токарев та адвокати цього Центру Таміла Беспала та Ганна Овдієнко.

Правозахисники розглянули проблему застосування катувань у правоохоронній сфері, обговорили ризики тортур під час збройного конфлікту в Україні.  На думку спікерів, проблема катувань в нашій країні має значні масштаби. Результати здійснення членами Коаліції «Проти катувань» більше 40 моніторингових візитів до пенітенціарних закладів тільки підтверджують це. Зокрема, адвокати нагадали про жахливі тортури в Олексїївській колонії № 25 у м. Харків, зазначивши, що розслідування цієї ситуації є вкрай слабким.  «Розслідування відбувається на рівні листування з правоохоронними органами, і якщо говорити чесно, судячи з відповідей на наші клопотання, заяви ми не бачимо особливого ентузіазму, щоб дійсно провести потрібне розслідування в повному сенсі цього слова», – прокоментувала Таміла Беспала.

За словами Дениса Кобзіна, в Україні декілька років тому були реалізовані значні кроки щодо попередження катувань в правоохоронній системі. Була оновлена система безоплатної правової дороги, розпочав роботу національний превентивний механізм при Уповноваженому ВРУ з прав людини, який передбачає регулярні незалежні візити у місця несвободи. До того були прийняті зміни у Кримінальний процесуальний кодекс. «Але з часом, як зазвичай у нас буває, кожен вжитий захід не підтримується і інші елементи системи не реформуються, і він, скажемо так, припадає пилом і перестає працювати. Так, наприклад, Кримінальний процесуальний кодекс навчилися порушувати, навчилися тими нормами, які там є, дуже майстерно маніпулювати. Ключові запобіжники проти катувань та жорстокого поводження у нас залишаються нереалізованими: доступ до адвоката, можливість поінформувати третю сторону про затримання, доступ до лікаря. Ці ключові запобіжники сьогодні по факту не додержуються», – зазначив Денис Кобзін.

Згідно з результатами соціологічних досліджень, які проводять спільно ХІСД і ХПГ з 2013–14 років зростає толерантність звичайних людей до незаконного насильства. Якщо до 2013 року було стійке зростання кількості людей, для яких незаконне насильство щодо затриманих було неприйнятним, то з 2014 року розпочалося падіння, і тепер кількість людей, які за певних обставин готові змиритися з ним та його схвалити сягає 32 % – фактично, кожен третій (за результатами дослідження 2018 року).

Ці та інші аспекти проблеми описані у альтернативній доповіді Харківської правозахисної групи до Сьомої періодичної доповіді держави про виконання Конвенції ООН проти катувань та жорстокого поводження та діяльність EPLN, яка також була презентована під час прес-конференції.

testimonial-bg

Контактна інформація

Напишіть нам

Ви можете зв'язатись з нами за допомогою наступної форми

[email protected]
+38 (097) 104 38 02
+38 (099) 197 20 30