14 червня 2018 року відбулося засідання парламентсько-громадської платформи «Правоохоронні органи: компетенції, розмежування повноважень і синергія». На заході були присутні Хюг Мінгареллі, посол ЄС у Києві, Александер Вінніков, голова представництва НАТО в Україні, Роман Труба, директор Державного бюро розслідувань, Артем Ситник, директор Національного антикорупційного бюро України, а також депутати, представники правоохоронних органів, громадські активісти, журналісти та всі, кого цікавить реформування правоохоронних органів і питання цивільної безпеки.
Передусім захід був присвячений обговоренню розділення повноважень між різними силовими структурами в Україні. Прийнятий у 2015 році закон скоротив перелік злочинів, якими повинна займатися Служба безпеки України, зосередивши її діяльність на загрозах національної безпеки і тероризму. Тепер створене у 2016 році Державне бюро розслідувань повинно займатися виявленням та розслідуванням злочинів, що вчинили вищі посадові особи; службові особи НАБУ та САП; особи, які вчинили військові злочини (крім статті 422 ККУ). За словами Романа Труби, діяльність ДБР наразі направлена на 3 пріоритетні напрямкиі: службові злочини топ-посадовців, військові злочини та порушення прав людини під час роботи правоохоронних органів та представників судової системи.
В свою чергу Денис Кобзін, директор Харківського інституту соціальних досліджень, підняв питання спроможності Бюро на сьогоднішній день охопити таку масштабну проблему, як порушення прав людини у діяльності поліції. Адже, за результатами соціологічного дослідження, проведеного ХІСД у 2017 році оціночна кількість осіб, які протягом останніх 12 місяців ставали жертвами навмисного завдання працівниками поліції побиття, страждань чи катувань становить 641 326 осіб, а ось оціночна кількість тих, хто ставав жертвою катувань, – близько 96 000 осіб. Разом з тим, за даними директора Бюро, конкурси на 701 посаду будуть тривати ще до осені, а от конкурси на 140 керівних посад ДБР та на весь оперативний блок взагалі ще не оголошені.
Також Денис Кобзін звернув увагу присутніх на проблему утримання людей в місцях несвободи СБУ, які діють нелегально і досить сильно відображаються на іміджу України. Зокрема, під час візиту в нашу країну делегація підкомітету ООН з попередження катувань призупинила свою перевірку через те, що її не пустили у нелегальний ізолятор СБУ.
Довідка
Парламентсько-громадська платформа є спільною ініціативою Координатора проектів ОБСЄ в Україні та Консультативної місії Європейського Союзу у відповідь на виклики, що виникають в рамках процесу докорінних реформ, що тривають в Україні, включаючи сектор цивільної безпеки. Метою Платформи є створення форуму для інклюзивного національного діалогу, суспільних дискусій, обговорення і розповсюдження інформації в контексті реформ. Платформа буде сприяти прозорості, ефективності та підзвітності процесу реформування, поширювати обговорення, зокрема дискусії щодо реформування сектору цивільної безпеки, на місцевому рівні, таким чином забезпечуючи їх реальну зацікавленість на місцях.