Війна стала безпрецедентним випробуванням на стійкість всієї системи управління та функціонування інститутів в Україні. У тому числі це було випробуванням для системи охорони здоров’я та власне для здоров’я жителів України.
В аналітичному звіті «Доступ до системи охорони здоров’я в сільській місцевості під час війни в Україні» проаналізовано вплив конфлікту на доступ до послуг з охорони здоров’я у сільській місцевості та запропоновано шляхи вирішення цих проблем.
Атаки на заклади охорони здоров’я та об’єкти критичної інфраструктури суттєво обмежили доступ до медичних послуг у сільській місцевості. Незважаючи на заходи уряду, масштаби кризи виявилися величезними. Війна безпосередньо вплинула на погіршення стану здоров’я українців, зафіксовано зростання кількості серцево-судинних захворювань і психічних розладів. Наприклад, спільне опитування, проведене організацією “Médicos del Mundo” та Харківським інститутом соціальних досліджень, показало, що 92% мешканців Великобурлуцької громади Харківської області повідомили про значне погіршення стану здоров’я через війну, називаючи серцево-судинні та стоматологічні проблеми основними причинами занепокоєння, а також діабет, інсульти, рак і психічні розлади, такі як посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) та панічні атаки.
Війна в Україні суттєво порушила надання первинної медичної допомоги, причому 61% тих, хто намагається отримати доступ до неї, стикаються з труднощами, згідно з оцінкою потреб у сфері охорони здоров’я, проведеною ВООЗ у квітні 2023 року. Основні бар’єри включають вартість ліків, часові обмеження та брак транспорту. Крім того, міграція медичних працівників загострила проблему: у 2022 році загальна кількість медичних працівників у національній системі охорони здоров’я скоротилася на 13,7% порівняно з 2021 роком, що призвело до втрати 89 000 працівників лише за один рік. Структурні проблеми в системі охорони здоров’я, що існували раніше, такі як недостатній бюджет та реформа децентралізації, також сприяли обмеженню доступу до послуг з охорони здоров’я, особливо в сільській місцевості.
Реформування системи охорони здоров’я, яке розпочалося у 2017 році, створило нерівні можливості для жителів сільської місцевості. Зокрема, через реформування фельдшерсько-акушерських пунктів (ФАПів) на Пункти здоров’я, які працюють нерегулярно, що порушує постійний доступ до медичної допомоги для сільських мешканців.
Система охорони здоров’я зазнала реформ, які не враховували унікальні потреби сільської місцевості, особливо з точки зору фінансування та доступності. Такі фактори, як великі відстані, які лікарям доводиться долати на шляху до пацієнтів, та нові проблеми, такі як понижувальний та нульовий коефіцієнти у фінансуванні охорони здоров’я, загострили проблеми під час війни.
Ще до початку конфлікту недостатнє фінансування, погана якість доріг і високі транспортні витрати ускладнювали доступ до медичної допомоги в сільській місцевості. Активні бойові дії посилили ці бар’єри, а напади на медичні заклади та інфраструктуру ще більше ізолювали віддалені села. Система охорони здоров’я у сільській місцевості потребує термінової уваги з боку уряду, гуманітарних організацій та міжнародних донорів.
Цей звіт підготовлено командою “Médicos del Mundo” за фінансової підтримки Європейського Союзу. Погляди та думки, викладені в Цьому аналітичному звіті, належать виключно автору(ам) і не обов’язково відображають позицію Європейського Союзу. Ані Європейський Союз, ані орган, що надав фінансування, не несуть за них відповідальності.
Повна версія звіту знаходиться тут