Тренінг – презентація «Моніторинг місць несвободи: стаціонарні установи»

13 квітня 2012 року у Луганську в рамках проекту МФ «Відродження» “Створення ресурсного центру НПМ” та за підтримки Правозахисного центру «Поступ» відбувся тренінг – презентація «Моніторинг місць несвободи: стаціонарні установи”
Тренінг розпочався із прес-повідомлення за результатами дослідження ХІСД «Місця несвободи в Україні», яким ХІСД практично уперше документально закріпив перелік з 5,5 тис. місць несвободи, у яких може утримуватися близько 1 млн. осіб на рік.

Роман Шейко, експерт ХІСД презентував інструментарій для моніторингу стаціонарних установ, таких як психоневрологічні інтернати, будинки – інтернати, геріатричні пансіонати (центри), центри соціально – психологічної реабілітації для дітей, притулки для дітей тощо. Запропоновані інструментарії були розроблені та апробовані фахівцями Харківського інституту соціальних досліджень в ході моніторингових відвідувань стаціонарних установ починаючи з 2009 року.
Крім презентації та обговорення інструментаріїв він також навів результати роботи по моніторингу «Дотримання прав клієнтів у стаціонарних закладах Міністерства соціальної політики України», по інтернатних закладах Головного управління праці та соціального захисту Харківської обласної державної адміністрації.
Денис Кобзін, директор ХІСД в ході своєї презентації приділив увагу визначенню поняття «місце несвободи», важливості моніторингу таких місць, а також тому, які результати може отримати суспільство та держава від такої діяльності. Відбулася вже традиційна дискусія про повноваження моніторингових груп в рамках роботи майбутнього національного превентивного механізму, яка полягає у конфлікті превентивної та каральної функцій. ХІСД був і залишається прихильником суто превентивної роботи і не поділяє філософію поєднання функцій превенції та розслідування фактів жорстокого поводження.
Андрій Черноусов, провідний експерт ХІСД, розповів про міжнародні зобов’язання України по Факультативному протоколу до Конвенції ООН з попередження катувань, інших видів жорстокого поводження та покарання, яку Україна ратифікувала ще 2006 року. Учасники тренінгу також дізналися про деякий поступ у питанні створення національного превентивного механізму з питань попередження катувань та жорстокого поводження в Україні і намір держави використати модель НПМ у вигляді «Омбудсмен+», яка передбачає тісне співробітництво з громадськими організаціями. Учасники із зацікавлення брали участь у дискусії, ставили питання та висловлювали особисту зацікавленість у участі у подібних моніторингових заходах.
На завершення було досягнуто попередньої домовленості про використання досвіду моніторингу стаціонарних установ, який напрацював ХІСД на території Луганської області. Наразі тривають переговори із керівництвом Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської ОДА про можливість здійснення моніторингу інтернат них закладів, які знаходяться у їх підпорядкування з використанням інструментарію ХІСД.

Залишити відповідь

testimonial-bg

Контактна інформація

Напишіть нам

Ви можете зв'язатись з нами за допомогою наступної форми

[email protected]
+38 (097) 104 38 02
+38 (099) 197 20 30