Харківський інститут соціальних досліджень спільно з Запорізьким міським територіальним центром з надання соціальних послуг протягом 5-8 червня в м. Запоріжжі провів 2 тренінги «Запобігання емоційного вигорання для працівників соціальної сфери».
У тренінгу взяли участь фахівці з соціальної роботи, соціальні робітники денного відділення територіального центру надання соціальних послуг, соціальні робітники, які надають послуги на дому, спеціалісти, які працюють з дітьми та молоддю, що мають ментальні розлади та фахівці, які займаються реабілітацією осіб з інвалідністю.
Учасниці познайомилися з методом Ненасильницького спілкування, виконували вправи на отримання навичок ненасильницького спілкування, саморегуляції свого емоційного стану, допомоги колегам та клієнтам у стані емоційного виснаження та стресу, опанували навички ведення групи підтримки, які базуються на методиці ведення балінтовської групи, з метою обговорення ситуацій, що призводять до емоційного напруження та запобігання професійного вигорання.
На допомогою рольових ігор були опрацьовані найбільш складні моменти в роботі з клієнтами, які впливають на їх емоційних стан учасниць. До опрацювання були надані кейси з симуляції клієнтами незадовільного стану здоров’я, звинувачення в некомпетентності, вимоги надання більшої кількості послуг ніж передбачено, звинувачення та перекладання відповідальності за свої дії чи бездіяльність, зловживання робочим часом, поведінка, яка виходить за рамки встановлених культурно-етичних норм (розповіді про власне інтимне життя клієнтами, приймання соціальних робітників на дому у роздягнутому чи недостатньо одягнутому вигляді) та інше.
За запитом групи були опрацьовані коучингові питання, які сприяють зміні відношення до ситуації, відновленню стосунків та налагодження порозуміння. Особливу увагу приділили захисту власних кордонів,турботі про власні ресурси та ресурсуванню за допомогою арт-терапевтичної методики. Були розглянуті методи самоаналізу, самодопомоги та подолання стресу. Був пропрацьований образ ворога.
По результатам проведення груп підтримки були сформовані методичні рекомендації проведення таких груп з урахуванням особливості соціальної роботи, які в оформленому вигляді будуть передані контактній особі в м. Запоріжжі до 15 червня.
Всі учасниці відмітили, що тренінг був корисним для них, допоміг усвідомити, як працювати так, щоб уникнути емоційного вигорання та що робити у випадках виникнення ситуації подібної до вигорання. Також висловлювали вдячність організаторам за вдало підібрану тему тренінгу та організацію заходу.