19 вересня 2018 р. на запрошення Центру політико-правових реформ представник Інституту взяв участь у експертному обговоренні результатів дослідження «Поліцейські комісії в Україні», яке відбулося у ІА «Накипело» у м. Харкові. Серед учасників дискусії голова поліцейської комісії ГУНП в Харківській області, члени комісії, керівник відділу комунікацій ГУНП в Харківській області, представники громадськості.
В Україні створено на поточний момент 84 поліцейських комісії, хоча на виконання вимоги закону їх мало б бути у 10 разів більше. Комісії займаються відбором молодшого та середнього складу поліції, а також іноді можуть в порядку переатестації рекомендувати поліцейських щодо переміщення по службі.
До недоліків роботи комісій можна віднести їх за політизованість, бо у складі майже усіх комісій присутні депутати обласних рад, також 4 народні депутати. Варто зазначити, що єдиним рішенням комісії є висновок «рекомендувати – не рекомендувати», який може бути врахований, а може і не бути врахований керівником відповідного органу поліції.
Андрій Черноусов, в ході обговорення звернув увагу на на наступні суттєві проблеми у функціонуванні інституту поліцейських комісії в Україні.
1. Відсутність чіткої та прозорої процедури відбору та призначення членів поліцейських комісій, що призводить до зниження довіри та загалом легітимності їх роботи. Так, в комісіях з’являються на місцях представників громадськості колишні одіозні міліціонери, чиновники адміністрацій, представники політичних партій.
2. Створена, але так і не запрацювала поліцейська комісія при центральному апараті Національної поліції України. Викликає сум спосіб делегування Уповноваженим ВР України з прав людини своїх кандидатів до складу комісії, коли на вимогу МВС України Уповноважений відкликає кандидата, який не сподобався та делегує іншого, більш зручного для поліції. Призначення кандидатів в такий спосіб повністю зводить нанівець принципи незалежності, неупередженості та участі громадськості у процесі прийняття рішень.
Не зважаючи на явний поступ у реформуванні поліції та активної участі громадськості, багато процесів, в тому числі і поліцейські комісії, без належної уваги громадськості та експертної спільно здатні до повної втрати довіри та делегітимізації.