Представник ХІСД, провідний експерт Андрій Черноусов, взяв участь у роботі робочої групи з розробки моніторингового інструментарію для моніторингу місць попереднього ув’язнення, який було організовано в рамках Глобальної кампанії з досудової юстиції. Серед учасників зустрічі були представники Ініціативи з юстиції Інститут відкритого Суспільства, Фундації відкритого суспільства Вірменії та Грузії, Європейського комітету з попередження тортур, Асоціації «АГОРА» (Росія), Міжнародної Тюремної Реформи, Лікарі без кордонів тощо.
В ході робочої зустрічі було обговорено невиправдане застосування досудового утримання підозрюваних у скоєнні злочину, яке дорівнює в Україні 32%, хоча середній показник по країнам Європи – 20%. Крім того, дуже детально було обговорено проблеми надання медичної допомоги особливо вразливим групам затриманих: носіям ВІЛ/СНІД, наркозалежним (замісна терапія), хворих на туберкульоз, вірусні гепатити тощо.
В рамках презентацій представників країн, нами було представлено напрацьовані результати моніторингових відвідувань місць несвободи в Україні та ситуацію із наданням медичної допомоги. Високі показники смертності у спец установах міліції та СІЗО свідчать про необхідність термінової зміни ситуації із наданням медичної допомоги та доступу до медичних послуг у місцях попереднього утримання.
Результатом зустрічі став напрацьований моніторинговий блок питань, який має бути інтегрований у існуючи та/або новостворені моніторингові інструменти, що використовуються незалежними моніторинговими групами та органами, включаючи органи та механізми, засновані на виконання Факультативного Протоколу до Конвенції ООН проти катувань.