Відвідування Пункту тимчасового розміщення біженців у м. Одеса

12 жовтня 2011 року представники ХІСД Андрій Черноусов та Денис Кобзін в рамках реалізації проекту Міжнародного Фонду «Відродження» «Інвентаризація місць тримання під вартою в Україні як необхідна передумова створення національного превентивного механізму попередження катувань» відвідали Пункт тимчасового розміщення біженців у м. Одеса.

Основними завданнями Пункту є приймання й тимчасове розміщення на строк не більше шести місяців, продовж терміну розгляду справ осіб, які подали заяву про надання статусу біженця, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця та яким надано в Україні статус біженця в установленому законодавством порядку.

У відповідності до основних завдань Пункт виконує наступні функції:

– Створює особам, розміщеним у Пункті належних житлових умов, необхідних для їх тимчасового перебування у Пункті;

– Організовує харчування, надання соціально – побутових послуг та першої медичної допомоги;

– Забезпечує дотримання вимог санітарно – гігієнічного та санітарно – протиепідемічного режимів;

– Сприяє цим особам у тимчасовому працевлаштуванні чи навчанні відповідно до чинного законодавства;

– Організовує своєчасний від’їзд із Пункту розміщених у ньому осіб.

В пункті працює 37 осіб і призначений він для одночасного проживання 200 біженців та шукачів притулку. В Пункті працюють фахівці Державної міграційної служби України, лікарі. Охорона пункту здійснюється приватною фірмою за контрактом.

ПТРБ розташований на достатньо просторій території колишнього дитячого садочка, що сприяє прогулянкам дітей та заняттям спортом. Варто зазначити, що будівля, у якій мешкають біженці, містить спеціальний з’їзд (пандус) для людей з особливими потребами. Будівлю було побудовано у у 2004 році.

Біженці розміщуються у кімнатах по 2- 4 особи. Кімнати об’єднані на поверсі у блоки з туалетом, душовою й кухнею. Жінки мешкають окремо від чоловіків, родини також мають можливість мешкати окремо.

Медичний й карантинні блоки знаходяться в окремій будівлі, разом з адміністрацією установи. На чергуванні постійно находиться медичний працівник, у обов’язки якого входить надання першої, невідкладної й симптоматичної допомоги. Для цього вони мають необхідні інструменти та ліки.

 

У всіх інших випадках хворий поміщується у спеціальну карантинну палату і до нього викликають швидку медичну допомогу. Крім того, біженці зареєстровані у місцевій поліклініці и можуть отримувати допомогу там.

Готування їжі відбувається на кухнях блоків біженцями самостійно. Варто зазначити, що держава їм виділяє визначений харчовий набір й створюються усі умови для того, аби вони могли отримати роботу. Прибирання місць загального користування й помешкання відбувається самими біженцями за домовленістю.

В роботі пункту активну роль відіграє УВКБ ООН, який надає матеріальну й організаційну допомогу, а також Фонд допомоги біженцям та переселенцям «Співчуття». У створенні цими організаціями навчальному центрі, який знаходиться на території ПТБР відбуваються заняття, спрямовані на вивчення російської й української мов, комп’ютерної грамотності. Крім того, на стендах у доступних місцях розміщено інформацію Міжнародного Комітету Червоного Хреста, Південноукраїнського центру молодих юристів, ГО «Віра, Надія, Любов», куди біженці можуть звернутися за консультацією.

 

Необхідно зазначити, що пункт за організацією функціонування дуже схожий на гуртожиток, який хоча і має обмеження входу/виходу (відвідування лише з 6:00 до 21:00), але вони носять характер підтримання внутрішнього порядку. Ризиків застосування поганого поводження до шукачів притулку та біженців виявлено не було у зв’язку із низкою факторів серед яких найважливішими є:

– поселення до пункту та проживання у ньому є добровільними й може бути відмінено, якщо пошукач притулку, або біженець має інше місце проживання;

– персонал який забезпечує роботу Пункту є повністю цивільним. Їх головним обов’язком є надання сервісних послуг з комфортного проживання у ПТРБ. Саме тому працівники є скоріше соціальними працівниками та не мають ані повноважень на використання сили, ані зброї, ані спеціальних засобів.

Персонал ПТРБ ввічливий, готовий допомогти. Спираючись на наші спостереження за тим, як відбуваються спілкування персоналу й біженців, то варто відзначити, що між ними встановилися добрі робочі стосунки.

 

На нашу думку, Пункт виконує важливу адаптаційну та інтеграційну  функції для біженців та по шукачів притулку, які опинилися в обставинах, що вимусили їх шукати притулку у іншій країні.

Висловлюємо подяку у оперативному сприянні відвідуванню нами пункту у м. Одеса директору Департаменту ДМС України Н. М. Науменко та заступнику директора ПТРБ у м. Одеса В.Л. Агапову.

Довідка ХІСД

В Україні існує три пункти тимчасового розміщення біженців у Закарпатській області (м. Мукачеве, м. Перечин), пункт у м. Одеса та Пункт у Київській області (м. Яготин), якій зараз знаходиться на реконструкції.

testimonial-bg

Контактна інформація

Напишіть нам

Ви можете зв'язатись з нами за допомогою наступної форми

[email protected]
+38 (097) 104 38 02
+38 (099) 197 20 30