У січні 2024 року Харківський інститут соціальних досліджень провів опитування у Великобурлуцькій селишній громаді Харківської області.
Ключові висновки дослідження:
Зі сферою охорони здоров’я мешканці Великобурлуцької громади стикаються у своєму житті доволі часто. Лише за останній рік по медичну допомогу звернулись 46% жителів громади. Принаймні раз на рік більшість (64%) буває на прийомі у якогось вузького спеціаліста. Переважна більшість жителів громади (87%) має укладені декларації із сімейними лікарями.
Головними проблемами, з якими люди потрапляють до медичних закладів, — це серцеві захворювання, стоматологічні захворювання, цукровий діабет, інсульти. Доволі часто жителі громади звертаються до лікарів з приводу психоемоційного стану (ПТСР, панічні атаки тощо). З цими проблемами люди або стикаються на власному досвіді, або помічають значну поширеність цих проблем в своєму оточенні. Якщо треба назвати одну найбільш поширену проблему зі здоров’ям, то це з великою перевагою серцеві захворювання.
Разом з тим жителі громади не завжди задоволені якістю медичних послуг загалом. Респонденти часто визначали рівень задоволеності медичною допомогою, яку їм надають сімейні лікарі, як доволі середній. Більша частина мешканців громад не бачить за останній рік якогось поліпшення якості медичної допомоги, майже третина жителів громади вважає, що якість медичної допомоги погіршилась.
За оцінками респондентів, різним населеним пунктам громади бракує медичних закладів. Порівняно краща ситуація в адміністративному центрі громади — смт Великий Бурлук, найгірша — у віддалених селах. За наявності ускладнень з рухом громадського транспорту та подекуди поганим станом доріг це певною мірою обмежує доступ до отримання медичної допомоги. Іншими значущими бар’єрами в отриманні медичної допомоги є брак медперсоналу, зокрема вузьких спеціалістів, недоступність певних обстежень через відсутність потрібного обладнання, нестача коштів на придбання ліків, обстеження, дорогу до медичного закладу. Безумовно головним бар’єром є складна безпекова ситуація в громаді через постійні обстріли та бомбардування. Найбільш дискримінованими групами населення, які не отримують всієї необхідної медичної допомоги, є передусім люди похилого віку, люди з інвалідністю, малозабезпечені.
Великобурлуцька громада разом з усією країною переживає важкі часи. Війна значно ускладнює надання медичної допомоги людям, зокрема й через пошкодження та руйнування медичних закладів. Респонденти відчувають загальне погіршення стану здоров’я людей навколо і констатують погіршення можливостей отримати медичну допомогу. А отже медична сфера Великобурлуцької громади потребує всебічної підтримки для системного покращення показників охорони здоров’я населення.
З повним звітом дослідження можна ознайомитися тут