Коли Саймон Пірс потрапив до в’язниці у 13-й раз, нарешті він зрозумів, що гра скінчилася. Героїн та кокаїн вартували йому волі, родини і практично всього життя. “Я потрапив до в’язниці і зубами знімав шкіру”, – сказав він. “Єдине, що мені залишилося – то смерть.”
Зараз він відбуває 6-річний термін за грабіж. Він вибив чиїсь двері, побив та пограбував. “Я зробив принизливі речі,” – каже він. “Ось куди призвела мене залежність. За дозу я би міг продати рідну бабусю.”
Пан Пірс зараз є трансформованою людиною. Він схуд і виглядає значно старшим за 33 – річного, але за останні 17 місяців він очистився та протверезів. “Я дійсно відчуваю, що тюремний термін врятував моє життя,” – каже він.
Зараз він у групі одужуючих залежних у Mount Prison у графстві Хертфоршір, у в’язниці на 800 осіб категорії – C. Той факт, що він позбавився наркотиків це є успіхом для абстинентно – базованої терапії, форми лікування, яка була започаткована колишнім наркозалежним коміком Расселом Брандом і фільм про якого буде показано сьогодні ввечері.
В його серці 12-ті крокова програма терапії, яка примушує протидіяти залежності, поведінці та шкоді, яку вона причиняє. Курс розглядає залежність від наркотиків класу А як захворювання, а не злочин. Такий підхід викликав злість правих, таких як коментатор Петер Хітченс, який у жорстоких дебатах у Newsnight на минулому тижні із паном Брандом, заявив, що уряд здався у просуванні тюремних термінів за злочини, пов’язані із наркотиками.
У відсіку Dixon, домівці для близько 60 наркозалежних, які разом із паном Пірсом добровільно погодилися взяти участь у абстинентно – базованої програмі терапії, до ідеї того, що довші терміни будуть мати стримуючий вплив, поставилися скептично. Програма, яка триває мінімум 5 місяців,пов’язана is суворим контролем вживання наркотиків. Одне порушення правил і в’язень вибуває з програми.
В’язням можуть давати метадон – героїновий замісник – але тільки до початку програми, а також їх відокремлюють від інших відсіків для зменшення ризику вживання наркотиків. Сітки, які натягнуті через тюремний двір є підтвердження серйозного ставлення та проблем у попередженні перекодування наркотиків через мури. На стендах біля охоронних постів висять фото, які демонструють як контрабандним шляхом наркотики потрапляють у в’язницю: у коробках із печивом, радіоприймачах та меблях.
“Якщо мені були потрібні наркотики, я спускався униз та отримував їх,”- каже пан Пірс. “Це було дуже просто. Але це змінило мої уявлення про наркотики.”
В’язні кажуть, що це найскладніша річ, яку вони колись робили. Зі 100 осіб, які почали курс минулого року, лише 2/3 завершили його. “Якщо це тільки 6 тижнів, то вони можуть надіти маску та продовжувати грати”, – каже Нік Мессіх, керівник лікувальної програми в’язниці, який сам є колишнім в’язнем зі спогадами про в’язницю Уондсворт після виходу з якої у нього залишився пакет у руках та наркозалежність. “Коли ви тримаєте їх 4-5 місяців, на перший план випливають справжні люди. Ви отримуєте багато злості, каяття.”
В’язні відкидають ідею про те, що це легкий вибір. Курс починається з того, що вини описують 100 способів як наркотики сплюндрували їх життя. Вони мають прочитати це перед усією групою. “Я знав величезних крутих хлопців, які наводили жах на все крило,” – каже один з в’язнів, який відбуває термін за підпал. “Вони зламалися і просто не могли зупинитися від плачу.”
Програма, яка була розроблена у Штатах для алкоголіків і пізніше модифікована у шпиталі Міннесоти, є духовної за суттю. Наприклад, крок 5 вимагає: “Ми зізнаємося Господу, собі та іншім людям про істинну природу наших невдач.”
“Це як поставити дзеркало перед собою і подивитися, що я зробив із собою. Це занадто емоційно,” каже Джемі Харіс, 36 – річний в’язень, який відбуває покарання за контрабанду наркотиків. “Я звинувачував всіх. Це було для мене великим кроком взяти участь у програмі. Це змінило моє життя.”
Реабілітаційний траст для в’язнів із наркозалежністю, який веде програми у 26 в’язницях, стверджує, що такі програмі економічно обґрунтовані. Така реабілітація коштує £2,000 для кожного в’язня. Утримання одного в’язня вартує £41,000 на рік.
Близько половини всіх дорослих в’язнів скоюють повторний злочин протягом року після виходу з в’язниці, – дані Трасту реформування в’язниць – підскакуючи до 67% тих, хто відбув більше 11 термінів. Для тих, хто пройшов програму реабілітації цей показник дорівнює 38%.
Такі абстинентні програми залишаються невеличкою часткою всієї програми реабілітації наркозалежних. Однак, за останній рік Міністерство юстиції розпочало створення пілотних лікувальних блоків у 5 в’язницях по всій Британії.
Програма у в’язниці The Mount має справу лише з першими 5 кроками. В’язні потім повертаються до громади для вторинного лікування та повернення до нормального життя. Залишатися без наркотиків є дуже важким завдання після вибуття із підтримуючого середовища всередині в’язниці. Ті, які повертаються до нормального життя, дійсно борються за себе.
“Зазвичай вони кажуть, що вони не зможуть постійно працювати, повертаються до старого кола друзів та не здатні протистояти тиску,” – каже губернатор в’язниці Стів Брадфорд. “Якщо ми зможемо надати їм житло та оплачувану роботу, то їх шанси дуже зростають.