Візит НПМ до установ у Чернігівській області

20 лютого 2013 року відбувся візит НПМ до спеціального приміщення (СП) відділу Державної прикордонної служби «Добрянка» (Ріпкинський район, Чернігівської області), пункту тимчасового тримання (ПТТ) Чернігівського прикордонного загону, кімнат для тимчасово затриманих військовослужбовців Північного територіального управління Військової служби правопорядку Міноборони України (м. Чернігів). До складу моніторингової групи увійшли представники Департаменту НПМ Секретаріату Уповноваженого ВР України з прав людини та директор Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Віктор Тарасов.
Слід зазначити, що приміщення обох установ прикордонної служби є відносно новими (побудовані в 2008 та 2006 відповідно). На момент моніторингового візиту в установах жодних осіб не утримувалося.
В СП ВПС «Добрянка» протягом 2012 року перебувало 29 осіб. В ПТТ Чернігівського прикордонного загону в 2012 році – 13 осіб, в 2013 році – 1 особа. В абсолютній більшості це були громадяни України та громадяни країн СНД (Росія, Білорусь, Молдова) затримані в адміністративному порядку до 3-х діб за порушення прикордонного режиму або незаконне перетинання державного кордону України.
Загалом, серед проблемних питань в СП ВПС «Добрянка» монітори відмітили відсутність в спецприміщенні примусової або витяжної вентиляції, недостатній розподіл корисної площі з розрахунку 4 кв.м. на одну утримувану особу та недостатність інформаційних матеріалів про права та обов’язки затриманих.
В кімнаті для тимчасово затриманих (КТЗ) Північного територіального управління Військової служби правопорядку з 2007 року не утримувалася жодна особа, приміщення КТЗ знаходяться в неналежному стані. За усним повідомленням тво керівника Північного ТУ ВСП ЗС України військова частина, на території якої знаходиться (КТЗ), перебуває в стадії ліквідації. Найближчим часом територія та приміщення військової частини будуть передані місцевим органам влади. Проте офіційних документів (директиви, розпорядження, плани тощо) з цього приводу на час здійснення візиту були відсутні.
Серед загального недоліку варто відмітити низький рівень знань міжнародних та національних стандартів в галузі забезпечення прав та свобод людини з боку персоналу відвіданих установ.

За результатами моніторингу керівникам Державної прикордонної служби та Міністерства оборони будуть спрямовані звіти із зазначенням виявлених недоліків та наданням практичних рекомендацій щодо їх усунення. Рекомендації були надані й керівникам відвіданих установ безпосередньо в ході візиту.
Подібні моніторингові візити є практичною реалізацією національного превентивного механізму (НПМ) попередження катувань та жорстокого поводження у місцях несвободи за моделлю «Омбудсмен +», яка передбачає здійснення моніторингу закритих установ працівниками Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини разом із активістами громадянського суспільства.

Залишити відповідь

testimonial-bg

Контактна інформація

Напишіть нам

Ви можете зв'язатись з нами за допомогою наступної форми

[email protected]
+38 (097) 104 38 02
+38 (099) 197 20 30