25 – 26 грудня 2013 року Харківський інститут соціальних досліджень за підтримки Координатора Проектів ОБСЄ в України та ПРООН в Украіні провів тренінг – нараду з директорами інтернатних закладів Департаменту праці та соціального захисту Харківської обласної державної адміністрації. Тренінг присвячений обговоренню мінімальних стандартів утримання клієнтів в установах соціального захисту, а також діяльності національного превентивного механізму проти катувань та жорстокого поводження в Україні. Захід було організовано сумісно з Департаментом соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації.
Відкрила тренінг директорка Департаменту праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації Олена Захуцька і зауважила на актуальності розробки та впровадження нових стандартів надання соціальних послуг, в тому числі і у інтернатних закладах системи соціального захисту.
У ході тренінгу Тетяна Бабенко, перша заступниця директора Департаменту праці та соціального захисту населення, розповіла про прийняття нових нормативно-правових актів щодо надання соціальних послуг незахищеним верствам населення. Також вона повідомила, що у найближчому майбутньому всі соціальні послуги буде надаватися тільки після ретельного вивчення та оцінки потреб по кожному клієнту.
Андрій Черноусов, провідний експерт Харківськго інституту соціальних досліджень в своїй презентації розкрив особливості реалізації національного превентивного механізму в Україні. Коротко була презентована структура Департаменту НПМ та його відділів, окреслені результати роботи за минулий рік. Окремою темою на тренінгу стала виконання міжнародних зобов’язань України по Факультативному Протоколу до Конвенції ООН проти катувань. Також він відмітив, що саме чіткі норми та стандарти роботи соціальних установ і соціальних послуг, які там надаються, можуть значно полегшити аналіз та оцінку результатів їх відвідувань, а також сприяють якісному виконання рекомендацій НПМ.
Роман Шейко, експерт ХІСД в рамках своїх презентацій детально розкрив необхідність зміни соціальних стандартів надання соціальних послуг з посиланням на іноземний досвід та напрацювання, які є в Україні. В ході групової роботи учасники тренінгу запропонували своє бачення необхідних змін по окремих напрямках: «безпека», «інформування», «праця та відпочинок», «реабілітація та медицина» тощо.
Під час роботи в групах учасники змогли детально обговорити наявні прогалини у законодавстві і існуючих стандартах по різних аспектах перебування людини у місці несвободи соціальної сфери: побутові умови, харчування, медичне забезпечення, реабілітація, соціалізація, правоздатність, безпека, зв’язок із зовнішнім світом, приватність тощо.
За результатами тренінгу – наради будуть розроблені рекомендації щодо необхідних змін у законодавстві, яке регулює умови перебування клієнтів у закладах Міністерства соціальної політики України.