29 травня 2014 року відбувся моніторинговий візит до Курязької виховної колонії імені А. С. Макаренка (с. Подвірки Дергачівського району Харківської області). У візиті взяли участь працівники Департаменту з питань реалізації НПМ, співробітники Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та представники громадських організацій – «Харківський інститут соціальних досліджень» і «Асоціація незалежних моніторів місць несвободи».
Монітори ознайомилися з умовами проживання, навчання, праці вихованців, відвідали усі житлові та побутові приміщення, медичну частину, ДІЗО тощо. Під час моніторингу та при спілкуванні з вихованцями візитери виявили низку суттєвих проблем та порушень. Серед них можна зазначити такі: відсутність гарячої води у житлових приміщеннях, обмеження у проведенні часу на свіжому повітрі, обмеженість доступу до питної води; недотримання приватності під час телефонних розмов, які відбуваються в присутності інших вихованців; застосування покарань працею та фізичними навантаженнями тощо.
Під час обговорення візиту з адміністрацією колонії керівник Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Юрій Бєлоусов зауважив: «Адміністрації необхідно звернути увагу на те, що у закладі діє так званий «актив» з числа ув’язнених, який виконує виховну та карну функцію. Таким чином, персонал частково перекладає свої обов’язки на «активістів», тим самим знімаючи з себе відповідальність. Крім того, нами були виявлені факти застосування насильства з боку «активу» до інших вихованців».
У закладі суттєво порушується право ув’язнених на зв’язок з зовнішнім світом та спілкування з батьками. Зі слів дітей, телефонні картки у крамниці не продаються. Деякі підопічні не спілкувалися з батьками по декілька місяців. Отоварюватись підопічні можуть раз на місць, всупереч вказаному щоденному графіку. Крім того, моніторами була відзначена незадовільна санітарно-епідеміологічна ситуація в закладі, у зв’язку з чим багато вихованців мають шкірні інфекційні захворювання.
За результатами візиту буде написаний звіт та розроблені необхідні рекомендації, які будуть направлені в Державну пенітенціарну службу України.
Нагадаємо, що за підсумками усіх візитів планується видання спеціальної доповіді Уповноваженого ВРУ з прав людини про права неповнолітніх в місцях відбування покарань.