З 26 квітня по 1 травня 2016 року представники ХІСД взяли участь у роботі міжнародної конференції «Поліція та міжнародне право прав людини», які пройшла у м. Оранієнбург, Німеччина.
Завдяки підтримці Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта додатково далося ознайомитися з німецької системою розгляду скарг на дії поліцейських. В Німеччині існує 16 федеральних та одне центральне міністерство внутрішніх справ, кожне міністерство має управління поліції, у складі якого створений відділ внутрішнього аудити та контролю. Варто відзначити, що у федеральні землі Берлін (столичний регіон) відсутній закон, який регулює процедуру подання та розгляду скарг на поліцію. Тому усі користуються нормою Федеральної Конституції Німеччини, яка передбачає таке право. Так, наприклад у Берліні у 2015 році на дії поліцейських було отримано 1800 скарг, з яких лише 15% з них підтвердилося. Нагадаємо, що населення Берліна більше 3,5 млн. людей ,а рівень довіри до поліції – вищий за 80%. В цілому, коли скарги на поліцію розглядає сама поліція можна цілком вважати малоефективною, і саме через це у більшості федеральних земель цей процес вже реформовано та передано функції розгляду скарг на поліцейських з департаментів поліції до відповідних управлінь міністерств внутрішніх справ федеральних земель.
Під час зустрічі з депутатом Бундестагу, Віце-президентом Німецько – української парламентської групи Норбертом Шпінартом було обговорено процес реформування поліції та всього сектору кримінальної юстиції в Україні. На здивування учасників зустрічі, пан Шпінарт дуже добре інформований про хід реформ в Україні, проблеми та виклики. В ході дискусії неодноразово проводилося порівняння з ходом демократизації та реформ, який відбувався відразу після об’єднання Німеччини у 1991 році. Пан Шпінарт запевнив нас, що Німеччина не відступить від підтримки демократичних перетворень в Україні, але і зауважив, що час працює проти України і час порожніх балачок про реформи вже минув.
Міжнародна конференція «Поліція та міжнародне право прав людини» була організована та проводилася у стріха Університеті прикладних наук (Поліцейська академія) федеральної землі Бранденбург. Цікавим є той факт, що корпуси академії у часі Рейху були тренувальною базою підрозділів СС, а поруч з академією знаходиться концентраційний табір Заксенхаузен. Конференція зібрала більше 10 учасників з понад 30 країн світу. Конференцію відкрив своїм виступом видатний дослідник питань роботи поліції Ральф Крошоу, дослідник Університету Есекса, Сполучене Королівство. У своїй доповіді, пан Крошоу вчергове зауважив важливість чотирьох аспектів діяльності поліцейських та дотримання прав людини: 1) повага до прав людини; 2) захист прав людини; 3) розслідування порушень прав людини та 4) поліцейські так само мають права людини.
Грем Сміт, доцент Університет Манчестера, Сполучене Королівство у своїй презентації довів неспроможність більшості існуючих механізм розслідування скарг на поліції протистояти поліцейській безкарності та брутальності. Як висновок Грем закликав створювати альтернативні державним органи розслідування поліцейських скарг та підкреслив важливість розвитку технологій у цьому напрямку.
Доктор Джоана Гуді, керівниця департаменту юстиції та свобод Агенції Європейського Союзу з фундаментальних прав, Відень Австрія презентувала результати численних соціологічних досліджень стосовно оцінки ефективності діяльності поліції в країнах – членах ЄС. Зокрема, одним з досліджуваних питань стало довіра до поліції, яка є визначальною по решті аспектів роботи поліції у демократичному суспільстві. Пані Гуді зауважила, що використання етнічного профайлінгу у роботі поліції не тільки порушує права громадян на недискримінацію, а є контр продуктивних та неефективним у розкритті та протидії злочинності.
Пан Вальтер Зунтінгер, колишній голова австрійського НПМ, а зараз тренер та професійний консультант у сфері прав людини, доповів про особливості навчання поліцейських правам людини та важливості зміни цінностних орієнтирів поліцейських, а також використання активних методик під час навчання поліцейських.
Конференція завершилася груповою екскурсією концентраційним табором Заксенхаузен, яка в чергове нагадала про страхіття нацистського режиму та про роль поліції у злочинах проти людяності.
Делегація ХІСД висловлює щиру подяку Представництву Фонду Фрідріх Еберта в Україні та особисто координатору проектів Олені Давлікановій за надану можливість взяти участь у конференції.