Оцінка діяльності поліції Харківщини очима громадян

25 квітня о 12.00 в у прес-центрі Kharkiv Today відбулась прес-конференція за результатами соціологічного дослідження, проведеного в Харкові і Харківській області на початку 2016 року.

Експерти презентували результати соціологічного дослідження думки місцевого населення щодо сприйняття нової поліції та рівня довіри до неї; окреслили основні показники успішності поліції та проблемних питань її реформування протягом року; надали оцінку криміногенної ситуації в регіоні станом на 2015 рік.

Спікерами прес-конференції виступили Євген Захаров, директор Харківської правозахисної групи і Андрій Черноусов, провідний експерт Харківського інституту соціальних досліджень.

Андрій Черноусов окреслив основні висновки дослідження. Зокрема, він зазначив, що рівень довіри населення до поліції загалом по місту та області все ще є досить невисоким – поліції довіряють менш ніж половина мешканців. Розподіл тих, що довіряють та не довіряють поліції серед жителів Харківщини йде практично порівну – 44,0 % довіряють та 44,6 % не довіряють.

Результати дослідження також виявили, що найбільша кількість респондентів, що повною мірою довіряють поліції – в Дзержинському районі м.Харкова (22,3 %) та Блізнюковському районі Харківської області (22,8%). В то же час в деяких районах дослідження виявило значну кількість респондентів, що взагалі не довіряють поліції – в Балаклійському (29,8 %), Вовчанському (23,0 %), Золочивському (21,0%), Ізюмському (26,0%), Краснокутському (22,0%), Лозівському (23,9%), Нововодолажському (26,9%), Первомайському (24,0%), Сахновщинському (26,5%), Чугуївському (21,6%).

Найбільший рівень довіри населення до працівників поліції в Комінтерновському районі м.Харкова – практично на 60 % більше тих, що довіряють ніж тих, що не довіряють. Серед лідерів довіри ще три райони міста Харкова – Дзержинський, Ленінський та Червонозаводський. Серед аутсайдерів можна відзначити – Орджонікідзевський, Зміївський, Чугуївський, Лозівський, Балаклійський. Саме в цих районах найбільша кількість тих, що тією або іншою мірою не довіряють поліції.

Протягом останнього року, здебільшого, мешканці Харківщини не мали нагоди спілкуватися з поліцією – 79,3%. Серед найчастіших причин спілкування з поліцією були названі: респондент, його родичі або знайомі стали жертвами злочину (5,6%); поліція зупинила на вулиці або надання свідчень (3,7%); представники міліції поліції приходили до дому (3,2%); задля оформлення документів (2,8%).

Спілкування з поліцією в 2015 році залишило задоволеними більше половини мешканців Харківщини (54,8 %). Кількість незадоволених спілкуванням теж досить висока – 42,5%. Незадоволеність від спілкування з поліцією трохи вище в області, ніж в обласному центрі; спостерігається більше негативних відгуків серед респондентів віком 30-49 років.

Оцінюючи те, як поводилися працівники поліції в ході спілкування з громадянами, можна відзначити позитивну тенденцію. Респонденти відмічають, що поліція уважно слухала їх та ставилась з повагою, а також діяла оперативно та пояснювала те, що робить.

Дані дослідження демонструють, що рівень задоволеності роботою різних служб не є однаковим для всіх. Порівнюючи оцінки по різних службах, можна сказати, що кількість задоволених роботою чергових частин міліції, ДАІ та патрульної служби у Харкові вдвічі перевищує кількість незадоволених роботою цих служб. Але в області ситуація зовсім інша: кількість незадоволених та задоволених роботою цих служб майже однакова. Окрім цього, кількість задоволених роботою цих трьох служб в області є значно нижчою, ніж у місті. Щодо роботи дільничних інспекторів, доля тих, хто є задоволеним їх роботою та незадоволених однакова, як в області, так і в місті Харкові. Доля незадоволених роботою слідчих органів, кримінального розшуку та інших оперативних служб вдвічі більша, ніж кількість задоволених, як в Харкові, так і в області.

Єдина служба, роботою якої задоволені дві третини опитаних серед населення, є нова патрульна поліція (63% задоволених та 15% незадоволених). Слід зауважити, що роботу «копів» оцінювали лише мешканці Харкова, оскільки в обласних населених пунктах такої служби поки що не існує.

Серед різних видів правопорушень більшість громадян непокоять «правопорушення в нетверезому стані» (76,9 %), «перевищення швидкості керування автотранспортом» (74,9 %) і «керування транспортом у нетверезому стані» (74,5 %). Менше всього жителі Харківщини занепокоєні «незаконними насильницькими діями працівників поліції» – 26,3 % відмітили, що проблема існує.

Абсолютна більшість громадян почувають себе у безпеці. Найбільш безпечне місце, на думку опитаних, це власна квартира / хата. Тут почуваються повністю або радше безпечно 87,5 % респондентів. На другому місці за відчуттям безпеки – власний під’їзд / подвір’я (81,1 %). Найбільшу небезпеку опитані відзначали у інших районах (36,5 % почуваються там радше або повністю небезпечно) та дещо менше у громадському транспорті (22,5 %).

Дослідження дозволило також оцінити, як змінюється відчуття рівня безпеки жителями залежно від часу доби. Так, найбільш безпечно опитані відчувають себе у денний час (з 6.00 до 17.00) – 94,6 % обрали варіанти «повністю безпечно» і «радше безпечно». У вечірній час доби (з 17.00 до 22.00) процент тих, хто почуває себе безпечно, дещо падає – до 69,5 %, у нічний час (з 22.00. до 6.00) він знижується у 1,8 раз порівнянні з денним – до 38,5 % опитаних. Разом з тим вночі найбільший відсоток тих, хто почуває себе повністю або радше небезпечно у власному населеному пункті – 49,7 % респондентів.

Говорячи про загальний рівень безпеки в місці проживання, більшість респондентів (59,5%) зійшлася на тому, що змін не відбулося. Те, що стало безпечніше (значно і незначно) відмітили 20,8 % опитаних. Навпаки на те, що стало небезпечніше (значно і незначно), вказали дещо менше громадян – 14,2 %.

Серед конкретних видів злочинів громадяни найбільше побоюються стати жертвою будь-якого злочину взагалі (70,9 % дуже або радше побоюються). Окрім того абсолютна більшість опитаних мають побоювання щодо того, щоб стати жертвою ДТП (70,6 %) та бути обманутим шахраями (67,4 %).

Найбільший відсоток тих, хто готовий допомагати поліції, у ситуаціях, коли необхідно повідомити про злочин, що було скоєно (81,7 % відповіли ствердно) або що готується (73,3 %). Менше всього опитаних висловили бажання сприяти роботі поліції, допомагаючи екіпірувати її (10,5 %) та у разі необхідності надавши власний транспортний засіб (9,8 %). Готовність брати участь у постійній оцінці якості роботи поліції декларували 51,3 % жителів Харківщини.

«Проведене нами дослідження дає змогу і суспільству і керівництву національної поліції отримати чітке уявлення про те, як населення Харкова та Харківської області сприймає поліцію, яким є рівень довіри до неї є на сьогоднішній день. До того ж отримані результати дозволяють зробити чинну систему оцінювання рівня злочинності і діяльності поліції більш об’єктивною», – зазначив Андрій Черноусов під кінець свого виступу.

Дослідження проводилося протягом лютого-березня 2016 року. Було опитано 3 600 респондентів у всіх без виключення районах містах Харкова та Харківської області, відповідно до спеціально розрахованої вибірки методом особистого (face-to-face) інтерв’ю.

Організатори заходу: Харківська правозахисна група і Харківський інститут соціальних досліджень

 

Завантажити текст в форматі PDF (pdf-file)

testimonial-bg

Контактна інформація

Напишіть нам

Ви можете зв'язатись з нами за допомогою наступної форми

[email protected]
+38 (097) 104 38 02
+38 (099) 197 20 30