13-15 вересня у Святогірську відбувся спеціалізований тренінг ХІСД, присвячений обговоренню проблем дітей, перевезених із зони АТО. У якості учасників на тренінг були запрошені керівники та фахівці соціальних служб та стаціонарних закладів для дітей Донецької області.
Директор ХІСД Денис Кобзін представив на загальне обговорення результати моніторингу дотримання прав статусних дітей із зони АТО, здійсненого ХІСД влітку 2016 року.
Провідний експерт ХІСД Андрій Черноусов розказав, що таке мінімальний стандарт належного поводження, який лежить в основі моніторингу прав дітей в закритих установах. Кожна з озвучених категорій (побутові умови, медицина, харчування, освіта, дозвілля тощо) була детально розібрана та проілюстрована прикладами з візитів, акцентуючи увагу на тому, що ми маємо і як має бути.
Вероніка Андрєєнкова (директорка департаменту профілактики, освіти та медіації, Ла-Страда Україна) активізувала учасників на обговорення проблеми булінгу: його причин, наслідків та засобів подолання. Учасники у групах проаналізували реальні ситуації фізичного, психологічного, економічного, сексуального та кібербулінгу серед дітей. Цікаво було спостерігати як фахівці соціальних служб та стаціонарних закладів для дітей виконували поставлені тренером завдання – виробляли поради дітям-жертвам булінгу, їхнім батькам та педагогам і ділилися один з одним педагогічним досвідом з цієї проблеми.
Олена Кочемировська (представниця Фонду Народонаселення ООН в Україні) на прикладах позначила особливості роботи з дітьми, що стали жертвами або свідками насильства.
Корисним для учасників було також спілкування із Інною Гончарук (начальниця Відділу сімейних форм виховання Міністерства соціальної політики України) та Вікторією Яловською (представниця Управління захисту прав дитини, недискримінації та гендерної рівності Уповноваженого ВР України з прав людини), адже їм було поставлено чимало практичних запитань пов’язаних, зокрема, із проблемами дітей у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу, що переїхали із зони АТО.
Останній день тренінгу разом з тренером Веронікою Андрєєнковою був повністю присвячений проблемі протидії конфліктам, в яких беруть участь діти, та використанню методу медіації для їх вирішення.
Дякуємо усім учасникам та тренерам за плідну роботу! Попереду ще два таких тренінги для представників соцслужб та дитячих установ Донецької та Луганської областей. Тренінги проводяться за фінансової підтримки Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ.