Моніторингом дитячих місць несвободи тепер будуть займатися молоді активісти

Харківський інститут соціальних досліджень (ХІСД) за підтримки Фонду підтримки демократії Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні та у співпраці з ЮНІСЕФ та Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини у період з 7 по 14 жовтня у м. Алушта, АР Крим провели два тренінги, присвячені стандартам поводження з дітьми як ефективному методу попередження катувань та жорстокого поводження у місцях несвободи в Україні в рамках діяльності національного превентивного механізму. Тренінги зібрали 36 учасників з Київської, Харківської, Одеської, Черкаської, Запорізької, Закарпатської, Львівської, Житомирської, Херсонської, Луганської, Волинської, Чернівецької, Миколаївської, Тернопільської областей та АР Крим, які представляють громадські організації та служби, які опікуються захистом прав дитини в Україні.
Серед найголовніших питань, які розглядалися на тренінгу стали:
• Історія, місія й завдання національного превентивного механізму.
• Вивчення досвіду роботи НПМ зарубіжних країн та України.
• Визначення, особливості й класифікація дитячих місць несвободи.
• Мінімальний стандарт належного поводження з дітьми в місцях несвободи: питання безпеки, умов, системи покарань та заохочень та проблеми адаптації після виходу тощо.
• Принципи та методи моніторингу дитячих місць несвободи.
• Особливості здійснення моніторингу в різних дитячих місцях несвободи. Найбільш поширені порушення. Навички проведення інтерв’ю з персоналом місць несвободи та клієнтами.
• Організація взаємодії з державними органами.

Представники Офісу Уповноваженого ВР України з прав людини Катерина Чумак та Ірина Сергієнкодетально розповіли про механізми взаємодії НПМ з державними органами та прокуратурою, особливості моніторингу окремих дитячих місць несвободи та проблеми, які були виявлені в ході їх моніторингу.

Руслана Сірман, Керівних проектів з питань захисту прав дитини Представництва Дитячого фонду ООН (UNICEF) презентувала низку короткометражних фільмів, знятими дітьми у місцях несвободи в рамках всесвітнього фестивалю One Minute Junior. Також, в ході своїх презентацій вона розкрила стандарти надання реабілітаційних послуг в місцях несвободи та стандарти підготовки дитини до звільнення з таких місць.

Світлана Щербань та Марія Колоколова, експерти ХІСД в свої презентаціях та роботі у малих групах детально розкрили технологію здійснення моніторингового НПМ візиту до дитячих місць несвободи, особливості написання звітів за результатами візитів, а також прес – релізів для засобів масової інформації.

Андрій Черноусов, провідний експерт ХІСД в своїх презентаціях розкрив структуру та підвідомчість місць несвободи, у яких тримаються діти, а їх за оцінками експертів близько 100 тис. утримується щороку у різного типу місцях несвободи. Також в ході презентацій були висвітлені питання історії становлення НПМ в Україні, міжнародні зобов’язання згідно із Факультативним Протоколом до Конвенції ООН проти катувань, принципи моніторингової діяльності тощо.

Денис Кобзін, директор ХІСД, на тренінгу чітко розмежував завдання НПМ та відповідно філософію «превенції» та «реакції», які завжди йдуть поруч та мають схожі завдання, але докорінно відрізняються за суттю. Практичне завдання POWER STEP дозволило учасникам відчути на собі ті обмеження, які накладають місця несвободи на дітей і відповідно більш чітко зрозуміти потреби дітей у місцях несвободи.

По закінченню тренінгів учасники будуть рекомендовані до затвердження Експертною радою при Представникові Уповноваженого Верховної Ради з прав людини з питань реалізації НПМ у якості незалежних моніторів по відповідних регіонах та з урахуванням спеціалізації – дитячі місця несвободи.

Залишити відповідь

testimonial-bg

Контактна інформація

Напишіть нам

Ви можете зв'язатись з нами за допомогою наступної форми

[email protected]
+38 (097) 104 38 02
+38 (099) 197 20 30