Моніторингова діяльність спрямована на регулярне відслідковування тих проблемних тем, які є ключовими для нашої організації.
Зокрема, це стосується:
Дослідження поширеності катувань та жорстокого поводження в поліції, які проводяться системно, починаючи з 2004 року. Опитування, проведені за схожою методологією дозволяють аналізувати процеси, що відбуваються в системі правоохоронних органів, та результативність проведених реформ. Ми висвітлюємо масштаби, причини та наслідки цих явищ в Україні. Одночасно з цим проводиться експертний огляд щодо ефективності кроків, направлених на фіксацію та розслідування катуваньта жорстокого поводження в поліції. Результатом моніторингу завжди виступають конкретні рекомендації щодо запобігання незаконному насильству шляхом інституціональних змін у діяльності поліції.
Регулярного моніторингу дотримання прав людини у місцях несвободи та реалізацію вимог Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань в Україні, а саме на
ХІСД стоїть біля витоків створення Національного превентивного механізму в Україні. Саме спеціалісти Інституту ще у 2005 році запровадили практику відвідування територіальних відділів міліції та ізоляторів тимчасового тримання так званими мобільними групами. З 2010 року ми розширили зони уваги, додавши стаціонарні заклади соціальної сфери – психоневрологічні інтернати, дитячі будинки, центри соціально-психологічної реабілітації, притулки для дітей тощо. Активно лобіюючи питання запровадження функції незалежних відвідувань у державі, ми змогли внести зміни до ЗУ «Про Уповноваженого ВР України з прав людини», додавши до нього можливість навідувати різні типи місць несвободи, залучаючи до цього громадськість. Маючи напрацювання з організації та проведення таких візитів, ми проводили перші навчання моніторів, створили чек-листи для відвідувань різних закритих закладів, провели повну інвентаризацію місць несвободи та продовжуємо надавати методичну та методологічну підтримку системі незалежних відвідувань в Україні.