Конфлікт на сході України призвів до затяжного погіршення психічного здоров’я та психосоціального благополуччя населення Донецької та Луганської областей. У багатьох державних та недержавних установ бракує ресурсів для надання якісної психосоціальної підтримки постраждалим людям. Зокрема громади, що приймають внутрішньо переміщених осіб, та громади у сільській місцевості мають труднощі із задоволенням потреб у соціальних послугах та послугах психосоціальної підтримки.
Процес децентралізації та створення нових об’єднаних територіальних громад в України знаходиться у фінальній стадії, щойно затверджена нова адміністративно – територіальна структура України. Так, наприклад, Донецьку область поділено на 8 районів, а Луганську – на 8 районів. Нова структура повністю змінює традиційну вертикаль населений пункт – район-область, що суттєво вплине на доступ мешканців громад до соціальних послуг.
Не зважаючи на той факт, що вимога проводити періодичну оцінку потреб у соціальних послугах існує ще з 2014 року, реального оцінювання у громадах майже не проводиться. Разом з тим завдяки вивченню потреб громадян може бути створена основа для побудови системи надання соціальних послуг, послуг з психічного здоров’я та психосоціальної підтримки. Оцінка потреб спрямована на визначення поточної ситуації у вибраних громадах щодо бенефіціарів надання послуг, існуючих та потрібних послуг та розподілу бюджету відповідно до чинного законодавства та безперервного процесу децентралізації.
Однак лише окремі ОТГ мають людські та фінансові можливості зробити оцінку потреб самостійно, і там, де проводилися такі оцінки потреб, у більшості випадків це було можливо лише за зовнішньої підтримки. Окрім регулярного вивчення потреб, новостворені ОТГ потребують нової системи надання соціальних послуг, яка буде базуватися на доступності послуг для усіх верств, чіткого фінансування (вартості) та контролю якості надаваних соціальних послуг.
Саме тому Харківський інститут соціальних досліджень запропонував розпочати удосконалення системи надання психосоціальних послуг шляхом оцінювання потреб з окремих громад. Однією із таких громад стала Нижньодуванська ОТГ Луганської області. Саме тут у вересні-жовтні 2020 року за підтримки GIZ було проведено оцінювання потреб населення у соціальних, психосоціальних послугах та психіатричній підтримці. Всього було опитано 623 особи методом особистого інтерв’ю.
Із результатами дослідження можна ознайомитися тут Звіт Нижньодуванська ОТГ