Протягом чотирьох днів з 18 по 21 травня командою ХІСД спільно з представниками Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, за фінансової підтримки ЮНІСЕФ, було відвідано 19 стаціонарних закладів для дітей, підпорядкованих Міністерству освіти та науки України, Міністерству соціальної політики України, Міністерству охорони здоров’я України. Зокрема, у Донецькій області було відвідано санаторно-оздоровчий центр соціальної реабілітації дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування «Смарагдове місто» (с. Соснове), спеціальну загальноосвітню школу-інтернат для дітей з вадами розумового і фізичного розвитку м Слов’янськ, спеціальну загальноосвітню Миколаївську школу-інтернат для розумово відсталих дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, Святогірську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів, загальноосвітню школу-інтернат І-ІІІ ступенів №1 м. Слов’янськ, центр соціально-психологічної реабілітації дітей м. Слов’янськ, загальноосвітню санаторну школу-інтернат І-ІІ ступенів №3 для дітей з малими і затухаючими формами туберкульозу м. Маріуполь, дошкільний дитячий будинок №4 «Сонечко» м. Маріуполь, загальноосвітню школу-інтернат І-ІІ ступенів №1 для дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування м. Маріуполь, спеціальну загальноосвітню школу-інтернат №1 для дітей з вадами розумового і фізичного розвитку м. Маріуполь, міський дитячий будинок змішаного типу для дітей дошкільного і шкільного віку «Центр опіки» м. Маріуполь. У Луганській області були організовані візити у Гірську обласну спеціальну загальноосвітню школу-інтернат, центр соціально-психологічної реабілітації м. Лисичанськ, Луганський обласний будинок дитини № 2 м. Сєвєродонецьк, Сєвєродонецьку обласну загальноосвітню школу-інтернат І-ІІІ ступенів, Кремінську обласну санаторну загальноосвітню школу-інтернат І-ІІ ступенів, Кремінську обласну спеціальну загальноосвітню школу-інтернат, Рубіжанський обласний навчально-реабілітаційний центр та Рубіжанський обласний навчально-реабілітаційний центр «Кришталик». Також були відвідані декілька прийомних сімей і дитячий будинок сімейного типу, які переїхали на неокуповані території із зони АТО.
Наразі діти, що перебувають у відвіданих закладах, забезпечені усім необхідним: прийнятними умовами проживання, харчуванням, медичним обслуговуванням, доступом до навчання, дозвілля тощо. Одним із проблемних питань є відсутність вакцин та порушення календарю вакцинації дітей в частині установ. Болючим питанням для дітей є обмеженість у спілкуванні з родичами, які залишилися на непідконтрольних територіях. Серед потреб відвіданих закладів були озвучені: медикаменти (особливо для дітей із психічними та неврологічними захворюваннями), спортивний інвентар, засоби особистої гігієни, памперси, миючі засоби тощо.
У ході моніторингу було звернуто особливу увагу на психологічний стан дітей. На жаль, доводиться констатувати, що не всі заклади виявилися готові забезпечити дітям належну психологічну увагу та підтримку. Так, в одній з установ, яка прийняла велику кількість переселенців, дітям не приділяється належна увага з боку вихователів. За словами самих дітей, атмосфера між ними є негативною, постійно трапляються випадки побиття одних дітей іншими, цькування, крадіжки тощо. Це свідчить про необхідність проведення психологічної роботи не тільки з дітьми, а й з персоналом закладів, які приймають дітей із зони військового конфлікту.
Окрему увагу було приділено навчальним закладам, які знаходяться на лінії розмежування у населених пунктах Маріїнка, Краногорівка, Волноваха (район), Гранітне. Ситуація там залишається складною: хоча систематичні обстріли припинилися, але періодично вони поновлюються. Школи та дошкільні навчальні заклади працюють, приміщення потребують ремонту та оновлення. Наприклад,у Маріїнській школі №2 вже вдруге за рік було замінено усі вікна, бо через обстріли вони повилітали.
Наразі плануються візити у Харківську та Запорізьку області, де є переміщені діти із зони АТО.
Моніторинг здійснюється спільно з Уповноваженим ВР України з прав людини за фінансової підтримки ЮНІСЕФ – Україна.