На виконання Меморандуму про взаєморозуміння, укладеного між громадською організацією «М’АРТ» і Державною пенітенціарною службою України, а також Програми розвитку освіти в галузі прав людини «Розуміємо права людини», за участі представників ДПтС України було підготовлено попередню версію методичних матеріалів для проведення занять в системі службової професійної підготовки персоналу з використанням навчального відеофільму «Взаємовідносини пенітенціарного персоналу і засуджених. Вимоги, стандарти, перспективи».
Цей навчальний модуль присвячений правильній організації взаємодії персоналу ДПтС України із засудженими, що повинна ґрунтуватися на вітчизняній нормативно-правовій базі та міжнародних стандартах дотримання прав людини в умовах позбавлення волі.
У період з 21-го листопада до 21 грудня 2011року заплановано проведення пробних занять з метою апробації навчального відеофільму та методичних матеріалів до нього. Заняття проводяться працівниками ДПтС України спільно з представниками неурядових громадських організацій для співробітників виправних колоній територіальних органів ДПтС України.
Дані навчальні заходи проводяться також в межах Всеукраїнського тижня права згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2011 р. № 777-р «Про затвердження плану заходів з проведення у 2011 році Всеукраїнського тижня права» та з метою підвищення рівня правових знань персоналу ДПтС України.
1 грудня у Качанівській виправній колонії №54 управління ДПтС України в Харківській області відбулось одне з перших в Україні занять з використанням навчального відеофільму «Взаємовідносини пенітенціарного персоналу і засуджених. Вимоги, стандарти, перспективи».
До персоналу установи завітали прес-секретар управління – секретар Громадської ради при управлінні Юрій Чумак та провідний експерт Харківського інституту соціальних досліджень – член Громадської ради Андрій Черноусов.
Юрій Чумак у своєму виступі перед співробітниками колонії зазначив, що сьогодні в державі визначені пріоритети та напрямки розвитку правоохоронних органів, зокрема й Державної пенітенціарної служби України, відповідно до яких, в органах та установах виконання покарань повинні бути створені всі умови для професійного та культурного розвитку персоналу, адже суспільство покладає великі надії на працівників пенітенціарних закладів щодо виправлення та ресоціалізації засуджених.
Після демонстрації фільму Андрій Черноусов ще раз наголосив, що Європейський вибір України, приєднання її до європейського правового поля викликали необхідність реформування законодавства України згідно з міжнародними документами про права людини та взятими на себе правовими зобов’язаннями, безумовного дотримання ратифікованих Верховною Радою найважливіших європейських та міжнародних правових актів, у тому числі – у пенітенціарній галузі.
У цьому контексті А. Черноусов згадав про Європейські пенітенціарні правила та Європейську конвенцію про запобігання катуванням, розповів про обов’язки, які вони накладають на Україну.
Відповів А. Черноусов і на питання співробітників Качанівської ВК щодо перспектив роботи новоствореної при Президентові України Комісії з питань попередження катувань (членами якої є, зокрема, А. Черноусов та І. Яковець).
Коментуючи проведене заняття, заступник начальника установи по роботі з особовим складом майор внутрішньої служби Оксана Чистікова зауважила, що такого роду семінари є дуже корисними й проводити їх необхідно частіше, приділяючи також увагу правовому захисту самих працівників пенітенціарної системи.
За словами О.Чистікової, в Качанівській виправній колонії (№54) в повній мірі забезпечуються правові норми у відношенні персоналу установи. Створюються належні умови проходження служби, кожен працівник забезпечений робочим місцем, комп’ютерною технікою, необхідною правовою інформацією.
В рамках інституту культури в колонії виховання персоналу ведеться в дусі наступництва поколінь, історійко-культурного надбання, вживаються заходи щодо підвищення культурного та загальноосвітнього рівня співробітників, зміцнення кадрового потенціалу, згуртованості колективу. Проводяться зустрічі з колишніми працівниками – ветеранами колонії, з метою використання їх досвіду в роботі, ознайомлення молодих співробітників з кращими традиціями колонії. Кожен працівник має можливість самореалізації, вони залучаються до участі в художній самодіяльності, приймають участь у конкурсах «кращий за фахом». Керівництво ВК №54 створює умови для кар’єрного зросту працівників, вони направляються до навчання у вищі навчальні заклади, що готують фахівців для Державної пенітенціарної служби України.
Як підкреслила О. Чистікова, заходи з підвищення рівня знань працівників установи з питань вітчизняного пенітенціарного законодавства та міжнародних норм у галузі прав людини завжди підтримуються керівництвом установи та управління.