Відбулась презентація дослідження поширеності тортур і жорстокого поводження в поліції України

15 cічня, в прес-центрі «Харків Today» відбулась презентація дослідження поширеності тортур і жорстокого поводження в поліції України. Директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров та директор Харківського інституту соціальних досліджень Денис Кобзін обговорили результати соціологічного моніторингу незаконного насильства в поліції, який послідовно ведеться з 2004 року за схожою методологією.

В ході дослідження в листопаді 2017 року було опитано 3000 респондентів з 10 областей України (Донецька, Івано-Франківська, Київська, Луганська, Львівська, Одеська, Рівненська, Харківська, Херсонська, Черкаська) та проведено 19 інтерв’ю з жертвами насильства та працівниками правоохоронних органів.

Серед найбільш важливих результатів дослідження було названо такі:

1.    Результати дослідження свідчать про певну позитивну динаміку у ставленні українців до результатів діяльності поліції, порівняно з 2015 роком. Так, 41,0% українців вважають, що поліція працює ефективно (з них 32,6% — що поліція працює скоріше ефективно, а 7,4% — що працює ефективно). Це є позитивним зрушенням, бо два роки тому ефективною діяльність поліції називав тільки кожен п’ятий громадянин (19,4 %). Експерти вказують, що це певним чином пов’язано з запуском патрульної поліції та зі зменшенням напруги, яка була в суспільстві після майдану.

2.    Фактори, які впливали на діяльність поліції після подій 2014 року, поступово слабшають, разом з тим, що внутрішнє реагування на порушення прав людини не зазнало змін. Система оцінки діяльності, як й система збору скарг на дії поліції залишаються застарілими. Як й раніше поліція оцінює та розслідує сама себе. Це веде до того, що реальний масштаб насильства в поліції все ще залишається прихованим від офіційної статистики.

3.    Порівняно з 2015 роком суттєво зросла кількість людей, які протягом останніх 12 місяців ставали жертвами навмисного завдання працівниками поліції побиття, страждань чи катувань. Так, у 2017 році їх оціночна кількість ставила 641 326 осіб. Оціночна кількість таких, що ставали жертвами катувань також зросла та склала близько 96 000 осіб у 2017.  Держава отримує зворотні тенденції після певних позитивних зрушень 2014 року, коли кількість жертв катувань та жорсткого поводження з боку міліції зменшувались. Фактично ми повернулись до масштабів насильства семирічної давнини.

4.    Більшість опитаних усе ще дотримується думки, що від насильства в поліції не застрахований ніхто (44,7 %), але небезпечною тенденцією є те, що продовжує зростати кількість українців, що толерують жорстокість у поліції. Майже кожен четвертий українець (24,4 %) так чи інакше допускає можливість застосування поліцією незаконного насильства або навіть катувань.

Автори дослідження наголосили, що реформа поліції вимагає більш системних змін, якими, в першу чергу, повинні стати нова, незалежна система оцінки діяльності поліції та нова незалежна система збору та розслідувань скарг на незаконне насильство в поліції. Поліція повинна приділяти більше уваги дотриманню права людини на адвоката, лікаря та можливість поінформувати про затримання. Також важливо створити діючу систему захисту прав самих поліцейських та покращити їх професійну підготовку за рахунок введення курсів, що присв’ячені правам людини.

Дослідження було проведено за фінансової підтримки Європейського Союзу.

 

Залишити відповідь

testimonial-bg

Контактна інформація

Напишіть нам

Ви можете зв'язатись з нами за допомогою наступної форми

[email protected]
+38 (097) 104 38 02
+38 (099) 197 20 30