Відбулася Шоста міжнародна конференція національних превентивних механізмів

8-9 листопада 2016 року у м. Львів відбулася Шоста міжнародна конференція національних превентивних механізмів. Такий формат заходу надав змогу обговорити як досягнення, так і проблеми, які існують у НПМів різних країн, а також поставити питання оцінки виконаної роботи та вироблення подальших кроків по протидії жорстокому поводженню і тортурам у місцях несвободи.

На конференції були присутні як представники громадських організацій в Україні, так і представники державних органів, у підпорядкуванні яких знаходяться різні заклади закритого типу – Міністерства соціальної політики України, Національної поліції України, Міністерства оборони України, Міністерства освіти і науки України та інші. Серед громадських організацій були присутні члени Восток-SOS, Української Фундації правової допомоги, Благодійного фонду «Розвиток», Харківської правозахисної групи, Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів та інші. Також були присутні Уповноважений ВРУ з прав людини Валерія Лутковська, працівники Департаменту з питань реалізації НПМ і регіональні представники і координатори по зв’язках з громадськістю Уповноваженого ВРУ з прав людини. Окремими гостями заходу стали представники національних превентивних механізмів інших країн (Словенії, Грузії, Казахстану) та Асоціації з протидії тортур (Швейцарія).

Олександр Водянников, керівник відділу верховенства права Координатора Проектів ОБСЄ в Україні, на початку конференції відмітив, що ОБСЄ завжди вітає проведення таких заходів і підтримує діяльність у цьому напрямку вже більше 10 років.
«Наразі дуже важливо подивитися, чого ми досягли упродовж 4 років існування НПМ в Україні. Така оцінка назріла вже давно и дає можливість проаналізувати існуючі ризики і потреби у моніторингу дотримання прав людини у закритих закладах по всій країні. Також для нас цікаво як така робота ведеться у інших країнах, які ратифікували Факультативний протокол до Конвенції проти катувань, і з якими викликами стикаються їхні національні превентивні механізми. Я дуже радий, що таку площадку для обговорень Харківський інститут соціальних досліджень за підтримки ОБСЄ організовує вже вшосте і кожного разу вона стає ефективним засобом вдосконалення діяльності з протидії тортурам та обміну досвідом між учасниками цієї діяльності», – зазначив Денис Кобзін, директор ХІСД.

Обговорюючи роботу національних превентивних механізмів, представник Словенії, громадський монітор, Ян Іргел, у своїй презентації відмітив, що одним з головних питань, яке підіймає НПМ у його країні, є питання гідного поводження із людиною у місці несвободи. «Ми намагаємося не просто побачити, чи є у закладі практики жорстокого поводження із людиною, але й донести думку про те, що люди, особливо це стосується соціальних місць несвободи, гідні уваги, співчуття та небайдужості зі сторони персоналу таких установ. Це дуже важливо, адже людина може знаходитися там все своє життя», – пояснив представник Словенії у своєму виступі.

Представниця Асоціації з попередження катувань, Вероніка Філіппеші, розказала про роботу Асоціації і зазначила, що такі зустрічі допомагають більш детально побачити складні моменти у роботі НПМ і те, як вони можуть бути вирішені на системному рівні.
Також із доповідями про проблеми і досягнення роботи НПМ у своїх країнах виступили Іван Шеліх(Словенія), Анастасія Міллєр (Казахстан) і Саба Піпія (Грузія).

Наступного дня були проведені панельні дискусії. Перша тема стосувалася місць несвободи в зоні озброєного конфлікту, де учасники говорили про сучасні виклики і необхідні дії НПМ та державних органів у цьому напрямку. Друга тема стосувалася системних проблем в реалізації OPCAT і можливих шляхів їх вирішення. Андрій Черноусов, провідний експерт ХІСД, який виступав модератором, акцентував увагу на необхідності плюралістичних механізмів моніторингу місць несвободи, а також більшого освітлення і інформування про діяльність НПМ різних цільових груп. Окремо була обговорена тема оцінки надбаних результатів як роботи НПМ у різних країнах, так і Підкомітету проти катувань.

Висловлюємо щиру подяку Координатору Проектів ОБСЄ в Україні за багаторічну системну підтримку діяльності у цій сфері.

Залишити відповідь

testimonial-bg

Контактна інформація

Напишіть нам

Ви можете зв'язатись з нами за допомогою наступної форми

[email protected]
+38 (097) 104 38 02
+38 (099) 197 20 30