Відкрите звернення до Президента України щодо тексту О.Турчинова про “загрозу ґендерної диктатури”

Громадськість просить Порошенка відреагувати на текст Турчинова про “загрозу ґендерної диктатури”
14 грудня 2018
Звернення адресоване президенту України Петру Порошенку.

Ми, представники громадянського суспільства, правозахисники та правозахисниці, експерти та експертки, обурені позицією Секретаря РНБО України Олександра Турчинова, публічно висловленою у тексті “Неомарксизм або подорож у безодню“, опублікованому на сайті LB.UA та персональному сайті високопосадовця.

У своєму тексті пан Турчинов висловив різку необгрунтовану критику діяльності Урядової Уповноваженої з питань гендерної політики Катерини Левченко, а також своє негативне ставлення до питань гендерної рівності та недискримінації в Україні, які є ключовими для розвитку держави. Зокрема неоднозначно висловився щодо ратифікації Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству.

Вважаємо використані у згаданій публікації висловлювання неприпустимими для посадової особи, а деякі з них — відвертими проявами мови ненависті, що ведуть до розпалювання ворожнечі за гендерною ознакою та ознакою сексуальної орієнтації. Насамперед подібні висловлювання порушують права людини та суперечать міжнародно-правовим зобов’язанням і національному законодавству України щодо захисту прав жінок і недопущення дискримінації.

Крім того, висловлена Секретарем РНБО позиція щодо розслідування Службою безпеки України заяви Урядової Уповноваженої з питань гендерної політики стосовно серії звернень органів місцевого самоврядування щодо “захисту інституції сім’ї в Україні” може розцінюватися як спроба тиску високопосадовця на СБУ.

Занепокоєння викликає також те, що у своєму тексті пан Турчинов прирівняв правозахисників та громадських активістів до прибічників комунізму та “русского мира”, що, безумовно, може лише погіршити й без того гостру ситуацію тиску та нападів на активістів в Україні.

Статтею 3 Конституції України передбачено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави. При цьому, відповідно до статті 15 Конституції України, суспільне життя в нашій країні ґрунтується на засадах політичної, економічної та ідеологічної багатоманітності.

Ми вважаємо небезпечним для інтересів суспільства та держави те, що у своїй публічній позиції пан Турчинов просуває необхідність інтегрування своїх особистих цінностей і релігійних переконань у державну політику, що має на меті обмеження прав осіб з іншими переконаннями. Ці заяви є дискримінаційними стосовно інших груп осіб, зокрема, невіруючих (які є такими самими платниками податків, як і однодумці пана Турчинова) та, на наше глибоке переконання, несумісними із зайняттям високої державної посади.

Занепокоєння викликає також те, що таку свою особисту позицію пан Турчинов висловив у якості Секретаря РНБО України. З огляду на те, що депутати, яких він публічно підтримав, звернулися, зокрема, й до РНБО з проханням “захистити інституцію сім’ї”, виникає обгрунтований сумнів щодо належної та неупередженої роботи РНБО України у питаннях, що якимось чином стосуватимуться публічно висловленої Секретарем РНБО позиції.

Так само неприпустимим є намагання утвердити дискримінаційні стереотипи щодо ролі жінок в Україні ХХІ століття, яка вже п’ятий рік захищає свій європейський вибір. Тобто вибір попри все поважати цінності таких прав людини як право на вільний розвиток особистості, гідність, рівність, свободу від дискримінації.

Таким є шлях до розвитку України як частини цивілізованого світу. Натомість пан Турчинов у маніпулятивних формулюваннях стверджує, що боротьба заради досягнення бажаної рівності є “брудною спробою зганьбити і відібрати в українців їхнє історичне коріння – традиційну сім’ю, християнську віру, патріотизм та відповідальність, приписуючи ці невід’ємні якості нашої нації апологетам “русского мира”.

Секретар РНБО додає, що “багато наших чиновників для демонстрації європейськості люблять додати до своїх виступів тези про гендерну рівність або гендерну ідентичність. А можна ще якусь постанову прийняти “про антидискримінаційні заходи”… адже не шкода. Це набагато легше, ніж підняти економіку або реально боротися з корупцією”.

Подібні зауваження сприймаються як однозначна критика, зокрема, й особисто Вашої позиції як Президента України. Адже менше ніж тиждень тому, Ви під час свого виступу на другому Українському жіночому конгресі наголосили на тому, що ми будуємо справжню європейську державу, в якій немає місця дискримінації. Ви висловилися за ратифікацію Стамбульської конвенції щодо боротьби з насильством стосовно жінок, певно, усвідомлюючи важливість прийняття документу. Ви також запевнили, що Україна впевнено рухається у напрямку підтримки “сили жіноцтва”. Ви зауважили, що наше завдання і спільна відповідальність – з повагою ставитися до кожної особистості, без упереджень, дискримінації і на принципах гендерної паритетності.

Ми також поділяємо ці прагнення, і саме тому вважаємо неприпустимими публічні дискримінаційні висловлювання з боку будь-якого представника державної влади або політика, незалежно від того, наскільки високий пост він/вона обіймає.

Отже, з огляду на викладене вище, ми висловлюємо цілковиту підтримку Урядовій уповноваженій з питань гендерної політики Катерині Левченко щодо її звернення до СБУ з вимогою провести належне розслідування обставин, наведених у її листі.

Ми також звертаємося до Вас, пане Президенте, як до гаранта дотримання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина, а також як до очільника Ради національної безпеки і оборони, з проханням забезпечити належний розгляд РНБО питань, що входять до компетенції Ради, без будь-яких упереджень. А також просимо рішуче засудити спробу дискредитувати дії пані Левченко, яка на державному рівні відстоює загальнолюдські цінності захисту прав жінок і недопущення дискримінації.

Крім того, ми просимо Вас висловити публічну позицію щодо тез, оприлюднених Секретарем РНБО Олександром Турчиновим стосовно утвердження ідеалів гендерної рівності, поваги до осіб незалежно від різних ознак, таких як стать, вік, віросповідання, сексуальна орієнтація тощо.

Звернення відкрите до підписання.

Підписанти

Центр інформації про права людини

Вікторія Єрмолаєва, редакторка сайту povaha.org.ua

Юлія Сачук, координаторка ГО “Fight For Right”

Ганна Довгопол, координаторка програми “Гендерна демократія, Фонд ім. Гайнріха Бьолля в Україні

Віра Чернигіна, президентка ГО “ХЖО “Сфера”

Тетяна Ісаєва, Центр гендерної культури

ГО “Освітній дім прав людини – Чернігів”

ГО “Ла Страда-Україна”

ГО “Інсайт”

Харківський інститут соціальних досліджень

Благодійний фонд “Восток-СОС”

Правозахисний центр “Поступ”

Лариса Денисенко, правозахисниця

Громадська організація “АЛЬЯНС.ГЛОБАЛ”

Юрій Шеляженко, ГО “Автономна Адвокатура”

Правозахисний ЛГБТ Центр “Наш світ”

Марина Усманова, активістка БО “Иная”

Вікторія Преображенська, БО БФ ”Добробут України”

Ірина Славінська, журналістка

Дар‘я Нагаівська, ХГНО “Сучасна жінка”

ГО “КиївПрайд”

ГО “ТОЧКА ОПОРИ ЮА”

Єлизавета Кузьменко, правозихисниця

Центр громадянських свобод

ГО “Регіональний центр прав людини”

Українська правова консультативна група

Асоціація УМДПЛ

ХОФ Громадська Альтернатива

Ірина Федорович, ГО Центр “Соціальна Дія”

Наталія Сухорукова, експертка м. Харків

Тетяна Харьківська ГО “Ла Страда-Україна”

Колісник Інна, ГО “Ла Страда-Україна”

Гайдук Валерія, ГО “Ла Страда-Україна”

Альона Кривуляк, ГО “Ла Страда-Україна”

Тимосевич Людмила, медіаторка, м. Сватове

Максим Буткевич, Проект “Без кордонів”

Ольга Швед , ТОВ “Каріма Трейдінг”

Сеник Роман, ГО “Ла Страда-Україна”

Хайлова Марина, ГО “Ла Страда -Україна”

ВБО “Українська Фундація Правової Допомоги”

Катерина Соловйова, керівниця ГО “Центр підтримки громади”

Тетяна Соловйова, керівниця Новопсковського осередку ВГО “Журналісти проти корупції”

Кримська правозахисна група

Громадська організація “МАРТ”

Дмитрук Юлія, ГО “Ла Страда-Україна”

Залишити відповідь

testimonial-bg

Контактна інформація

Напишіть нам

Ви можете зв'язатись з нами за допомогою наступної форми

[email protected]
+38 (097) 104 38 02
+38 (099) 197 20 30