17 грудня 2012 року в рамках діяльності НПМ відбувся моніторинговий візит до Сімферопольського слідчого ізолятору ДПтС України, в якому взяли участь представники Офісу Омбудсмана та Харківського інститут соціальних досліджень та Асоціації незалежних моніторів.
Сімферопольський слідчий ізолятор є одним з найстаріших слідчих ізоляторів в Україні, початок функціонування якого можна віднести до 1803 року. Застарілість будівля зараз обумовлює ти проблеми, з яким стикаються щодня арештовані та персонал СІЗО. Наразі в СІЗО перебуває 1441 особа при нормативній наповнюваності у 1421 особу. Спецконтингент обслуговує більше 300 осіб персоналу. Найбільш проблемними з точки зору жорстокого поводження є:
• Збірний пункт СІЗО, у якому відбувається прийняття/видача до конвоювання арештованих осіб. Приміщення пункт вкрай застаріле, відсутнє опалення, відсутня кімната медичного огляду для щойно прибулих, у кімнаті особистих обшуків встановлено камеру відео спостереження, стеля у коридорі поступово обвалюється, туалет знаходиться у вкрай поганому санітарному стані, на стінах грибок.
• Медично – санітарна частина СІЗО, незважаючи на окремі спроби покращити надання медичної допомоги арештованим, наприклад, придбання стоматологічного обладнання, все ще залишається у поганому технічному стані, на стінах грибок, вентиляція не працює, не вистачає ліків, практично відсутні діагностичні заходи, ускладнений доступ до лікарів – фахівців за межами СІЗО, відсутній доступ до замісної – підтримувальної терапії.
• Камерний блок. Персонал СІЗО та наглядові органи відмічають припинення зростання населення СІЗО, що дозволяє розпочати окремі ремонтні роботи. Зокрема, після візиту Представника Уповноваженого ВР України з прав людини у червні 2012 року керівництво СІЗО віднайшло кошти на ремонт та утеплення фасаду камерного блоку та розпочало ремонтні роботи у жіночому відділенні та відділенні для дітей. Але попри ці намагання в цілому ситуація із умовами тримання арештованих залишається важкою: більшість камер перенаселена (9-16 осіб), не функціонує примусова вентиляція, не працює опалення, на стінах грибок, у окремих камерах відсутні шибки у вікнах.
За результатами моніторингового візиту складено звіт із рекомендаціями та шляхами їх виконання. Важливість візиту полягає ще і в тому, що в ході нього відпрацьовувалися алгоритми моніторингу, порядок взаємодій з органами державної влади та питання доступу представників НПО до місць несвободи в ході функціонування НПМ.