29 листопада – 3 грудня 2015 року відбулася поїздка у м. Любляна (Словенія) із метою ознайомлення з діяльністю словенського національного превентивного механізму. У візиті взяли участь представники Харківського інституту соціальних досліджень, працівники Департаменту з питань реалізації НПМ офісу Уповноваженого ВР України з прав людини та національний радник Програми «Верховенство права» Координатора Проектів ОБСЄ в Україні Іванна Джима.
Під час поїздки учасники змогли детально ознайомитися з історією становлення та функціонуванням НПМ у Словенії. Так, Словенія приєдналася до Факультативного Протоколу у січні 2007 року, передбачивши участь у роботі НПМ представників громадянського суспільства. Фактично ця модель НПМ називається «Омбудсман +» і є такою ж самою, яка діє в Україні. Разом з тим побудова взаємодії з громадськістю є дещо іншою. Так, щороку зацікавлені організації можуть взяти участь у відкритому тендері, подавши заявки до офісу Захисника прав людини Словенії. З відібраними організаціями укладається контракт на рік, який передбачає права та обов’язки обох сторін. НДО зобов’язані надати Офісу списки своїх членів, які повинні брати участь у візитах та звітуватися за їх результатами. Офіс сам обирає, хто і коли поїде у наступний візит. На сьогодні успішно відібрані та працюють у НПМ 8 таких організацій, серед них Інститут Миру, Юридичний Інформаційний Центр для НДО, Асоціація пенсіонерів Словенії, Новий парадокс та інші. Варто відзначити, що наразі Захисник працює з усіма організаціями, які подалися на тендер. Візити відбуваються, як правило, у змішаній команді представників офісу та представників громадськості. Хоча законодавство передбачає здійснення моніторингу і на індивідуальній основі, оскільки обидві сторони мають однакові повноваження. До візитів періодично запрошують окремих спеціалістів за потребою – лікарів, соціальних працівників, педагогів, судових медиків тощо, які працюють на основі укладеного контракту. Щороку відділ офісу Захсника видає звіт про роботу превентивного механізму у Словенії.
Заступник Захисника Іван Шеліх детально розповів про особливості роботи відділу НПМ, де наразі працює 3 працівника, кожен з яких спеціалізується на різних типах місць несвободи. Серед основних досягнень роботи механізму, на думку пана Шеліха, є тісний зв’язок з громадськістю, відкритість та прозорість моніторингів, істотні покращення у роботі різних закритих закладів після їх відвідування та наявність чіткої методології та інструментарію візитів. Разом з тим, до проблемних моментів можна віднести обмежений штат відділу НПМ, безініціативність у візитах окремих громадських моніторів, обмеженість фінансування.
Сам моніторинг має схожу із нашою методико-методологічну базу. Візит розпочинається із бесіди з адміністрацією місця несвободи, далі відбувається обхід приміщень, бесіди із персоналом та клієнтами, ознайомлення з документацією закладу. Завершується візит знову розмовою із директором установи, де підводяться попередні висновки моніторингу. Написанням звіту займається державний представник НПМ, який узгоджує фінальну версію із всіма учасниками візиту. На його написання відводиться 30 днів. Після цього звіт надсилається адміністрації відвіданого закладу, яка має надіслати відповідь на зазначені рекомендації також упродовж 30 днів. Для закладів соціальної сфери практикується більш довга комунікація. Фінальному звіту за візитом передує попередній звіт. Це робиться для того, щоб місце несвободи мало можливість виправити ті чи інші недоліки роботи, окреслені моніторами НПМ.
Загалом планування відвідувань закритих закладів відбувається на рік та із врахуванням наступних критеріїв частоти візитів:
• в’язниця, психіатричний заклад, заклади для іноземців повинні бути відвідані хоча б один раз на рік;
• поліцейські дільниці – мінімум один раз на два роки;
• місця несвободи соціальної сфери – один раз на рік.
Під час поїздки українські монітори також мали змогу взяти участь у повноцінних візитах НПМ Словенії у психіатричну лікарню, жіночу колонію та поліцейський ізолятор тимчасового тримання. Треба відмітити, що всі заклади мають досить високі стандарти умов перебування та дотримання прав людини.
Поїздка дала змогу учасникам обмінятися досвідом роботи превентивних механізмів в Україні та Словенії, поділитися напрацьованою методологією та практикою взаємодії з державними органами.
Висловлюємо щиру подяку Координатору Проектів ОБСЄ в Україні за фінансування візиту та системну підтримку діяльності НПМ в нашій країні.