Доступ до медичної допомоги у місцях несвободи

Право на медичну допомогу у місцях несвободи забезпечуватиметься тоді, коли всі учасники кримінального процесу розумітимуть, що вони партнери.Такою була наскрізна думка круглого столу «Забезпечення права на медичну допомогу осіб, які перебувають у закладах пенітенціарної системи», який відбувся сьогодні у Харкові. Захід ініціювала Українська фундація правової допомоги за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Для того, аби обговорити роль кожного із учасників правосуддя та правозахисних організацій участь у круглому столі взяли представники інших громадських організацій – Харківський інститут соціальних досліджень, ГО «Об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу», а також адвокати, правоохоронці, лікарі пенітенціарної системи та прокурори.
Під час круглого столу учасники обговорили важливу тему – стан медичного забезпечення у системі закладів пенітенціарної системи. Очевидно, що проблема відсутності вузькопрофільованих фахівців стає масштабною та призводить до збільшення рівня захворюваності та смертності у закладах позбавлення волі. Так, наприклад, у системі відсутні лікарі-онкологи та інші фахівці, які надають допомогу при смертельно небезпечних захворюваннях. За словами експертів, хворих з тяжкими захворюваннями переадресовують до лікарів, які надають платну медичну допомогу, у той же час, процедури чи механізму взаємодії з такими фахівцями на сьогодні немає. Зокрема особливо гострою стає потреба у вузькопрофільованих фахівцях для ВІЛ-інфікованих осіб, які приймають замісну терапію.
Інший важливий момент за словами експертів – відношення до правопорушника дискримінує його гідність, порушуючи при цьому права та свободи задекларовані Конституцією України. Учасники погодились із одним сумним фактом – доки до людини, яка перебуває у в’язниці, будуть відноситись як до такої, яка заслужила нелюдське відношення — система буде змінюватись повільно і важко, забираючи при цьому життя та здоров’я людей, які вже і так відбувають покарання за свій злочин.
Не оминули увагою питання взаємодії лікарів із правоохоронними органами у покритті злочинів збоку представників міліції по відношенню до затриманих та засуджених. Така практика, за словами правозахисників, не є новою у системі правосуддя, суперечить усім нормам права та порушує авторитет держави як правової на Європейському та світовому рівні.
Медичне обладнання та результати діагностики засуджених питання, яке потребує негайного вирішення. За словами правозахисників, уся система медицини має бути перепрофільована із пенітенціарної у медицину загальної практики, адже сучасна ситуація створює умови для маніпуляцій збоку представників, залучених у процес надання медичної допомоги.
У результаті круглого столу учасники погодились – із сторін, які майже роками сприймались як противники та прибічники різних поглядів, вони мають стати партнерами. Представники правоохоронних органів мають не приховувати проблеми із медичним забезпеченням у пенітенціарній системі та не «закривати очі» на випадки порушення прав людини у закладах позбавлення волі. Правозахисники ж, за словами представників правоохоронних органів повинні активніше долучати представників міліції суду до розробки інформаційних кампаній та співпраці.
Загалом, у результаті круглого столу визначені чіткі кроки по подальшій взаємодії зацікавлених сторін та питання для подальших обговорень.

Залишити відповідь

testimonial-bg

Контактна інформація

Напишіть нам

Ви можете зв'язатись з нами за допомогою наступної форми

[email protected]
+38 (097) 104 38 02
+38 (099) 197 20 30