Конференція в рамках спільної програми ЄС і РЄ «Боротьба з проявами жорстокого поводження і безкарністю»

2-3 червня 2011 року у м. Києві відбулася Конференція присвячена обговорюванню питань ефективного функціонування і розвитку систем (механізмів) розгляду скарг на дії працівників органів внутрішніх справ відповідно до Європейських стандартів. Конференція була організована Радою Європи, в рамках спільної програми Європейського Союзу і Ради Європи «Боротьба з проявами жорстокого поводження і безкарністю у країнах Південного Кавказу, Молдові та Україні», у співпраці з Харківським інститутом соціальних досліджень.

Із вступним словом виступили Владімір Рістовскі, Посол, Представник Генерального секретаря Ради Європи з координації програм співробітництва/Голова Офісу Ради Європи в Києві; Арташес Мелікян, Завідувач відділу Судового Управління, Департаменту правових питань і питань сприяння розвитку прав людини, Генерального Директорату з прав людини і правових питань Ради Європи; Денис Кобзін, Директор Харківського інституту соціальних досліджень.

У роботі Конференції взяли участь провідні зарубіжні та вітчизняні експерти, представники відомств генеральних прокуратур, міністерств внутрішніх справ, інституту судочинства, міністерств юстиції, інститутів омбудсмена, правозахисники, представники НУО тощо.

З доповідями про досвід застосування Європейських стандартів у власних країнах виступили представники Азербайджану, Великої Британії, Вірменії, Грузії, Молдови. Конференція мала велике значення для обміну досвідом щодо забезпечення ефективного розслідування скарг на жорстоке поводження з боку правоохоронних органів.

У виступах учасників Конференції була висвітлена практика Європейського суду з прав людини, інтерпретація Статті 3 ЄКПЛ, її важливість для розробки ефективної системи оскарження дій правоохоронних органів. Були обговорені питання нормативно-правового регулювання та інституційного забезпечення дотримання критеріїв ефективного розслідування фактів жорстокого поводження.

Презентація Дениса Кобзіна, директора Харківського Інституту соціальних досліджень, була присвячена результатам національного моніторингу «Незаконного насильства в міліції». Провідний експерт ХІСД Андрій Черноусов у своїй доповіді звернув увагу на недоступність медичної експертизи як бар’єр в ефективному розслідуванні випадків жорсткого поводження.

Доповідь Міжнародного консультанта Ради Європи Еріка Сванідзе «Приклади кращої європейської практики щодо забезпечення ефективного розслідування за заявами про жорстоке поводження» була присвячена розгляду існуючих систем оскарження жорстокого поводження з боку правоохоронних органів.

Слід також відзначити доповідь Бабутци Патарії, Заступника голови Департаменту публічного права Міністерства юстиції Грузії, яка розповіла про досвід реформування правоохоронної системи в Грузії.

Презентація Фармана Рзаєва, Заступника голови Слідчого департаменту Генеральної прокуратури Азербайджану, була присвячена процедурі розгляду скарг на жорстоке поводження з боку правоохоронних органів у системі прокуратури Азербайджану. Важливо також відзначити доповідь начальника Відділу боротьби із катуванням Генеральної прокуратури Молдови Іона Каракуяна, в якій він розповів про досягнення в боротьбі з безкарністю у Молдові за період реалізації спільної програми ЄС/РЄ «Боротьба з проявами жорстокого поводження та безкарністю». Своїм досвідом застосування європейських стандартів з розслідування заяв про жорстоке поводження поділився представник Вірменії – заступник прокурора адміністративного округу Малатія – Себастія міста Єревану Тіграна Бішаряна, який виступив з доповіддю «Нагляд за законністю затримання і розслідування заяв про жорстоке поводження у Вірменії і застосування європейських стандартів: досягнутий прогрес, урок та плани на майбутнє».

Міжнародний консультант Ради Європи Генрі Ловат виступив з доповіддю про основні принципи та критерії ефективного розслідування фактів жорстокого поводження, які мають застосовуватись в усіх країнах.

Для розробки власної стратегії та створення механізмів протидії жорстокому поводженню і безкарності в Україні важливо відзначити досвід Великої Британії, що був висвітлений у доповіді Ніколаса Лонга Комісара Незалежної Комісії із Розслідування Скарг на Діяльність Поліції.

Головним результатом Конференції став обмін досвідом з країнами, які успішно запроваджують європейський досвід у практику боротьби з жорстоким поводженням з боку правоохоронних органів.

testimonial-bg

Контактна інформація

Напишіть нам

Ви можете зв'язатись з нами за допомогою наступної форми

[email protected]
+38 (097) 104 38 02
+38 (099) 197 20 30