Монітори АНМ збагатилися знаннями про право ув’язнених на медичну допомогу в СІЗО

24-25 квітня у Львові відбувся тренінг з моніторингу права на медичну допомогу в СІЗО, організований Харківським інститутом соціальних досліджень (ХІСД) та Асоціацією незалежних моніторів (АНМ), за підтримки програми «Громадське здоров’я» МФ «Відродження» та у співпраці з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини.
Окрім тренерів ХІСД та АНМ, у тренінгу взяли участь запрошені експерти: головний спеціаліст медичного відділу Департаменту з питань реалізації НПМ Офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини – Валентина Оболенцева та фахівець ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» – Олександр Гатіятуллін. У заході також взяла участь співробітник представництва Уповноваженого ВРУ з прав людини у Львівській області – Наталія Малих.
Директор АНМ Андрій Черноусов опрацював з учасниками інструментарій моніторингу права на медичну допомогу в СІЗО, адаптований фахівцями АНМ та ХІСД на основі інструментарію програми «Open Society Justice Initiative»; озвучив, на що слід звертати увагу моніторам у ході такого спеціалізованого візиту, описав структуру медичної частини СІЗО та розказав про реалізацію права на медичну допомогу різних категорій хворих. Також Андрій Черноусов разом з експертом Всеукраїнської мережі ЛЖВ Олександром Гатуятулліним проявили не тільки професійну, а й акторську майстерність, наочно продемонструвавши учасникам, як слід інтерв’ювати ув’язненого СІЗО.
Науковий співробітник ХІСД Світлана Щербань представила результати моніторингу права на медичну допомогу у слідчих ізоляторах ДПтС України, які увійшли також до спеціальної доповіді Уповноваженого ВРУ з прав людини «Стан забезпечення права на медичну допомогу у слідчих ізоляторах ДПСУ». У своїй презентації Світлана висвітлила низку проблем, що були виявлені у ході моніторингових візитів, та озвучила рекомендації з їх усунення, що були надані Пенітенціарній Службі.
Головний спеціаліст медичного відділу Департаменту з питань реалізації НПМ Валентина Оболенцева порушила проблеми нормативного врегулювання надання медичної допомоги у СІЗО, в тому числі проблеми ненадання вторинної медичної допомоги у СІЗО, взаємодії персоналу та ув’язнених, СІЗО та лікувальних закладів тощо. Валентина Оболенцева висловила думку про достатність укомплектованості СІЗО медичним персоналом, у зв’язку з чим якість лікування має спиратися лише на стандарти, що не залежать ані від особи начальника медсанчастини чи лікаря, ані від особи ув’язненого.
Олександр Гатіятуллін фахово і доступно розповів про проблеми надання замісної підтримувальної терапії наркозалежним та антиретровірусної терапії хворим на ВІЛ, а також про медичне забезпечення хворих на туберкульоз у СІЗО.
На тренінгу жваво обговорювались питання налагодження взаємодії між СІЗО та лікарнями, зміна ставлення до ув’язнених з боку лікарів, спрощення передачі ліків ув’язненим від родичів, налагодження зв’язку між СІЗО та сервісними організаціями; висловлювались думки про необхідність виведення медичної допомоги з пенітенціарної системи задля надання кваліфікованої допомоги на території лікарень.
Усі учасники висловили бажання більш детально вивчати медичні аспекти утримання осіб у СІЗО для якісного моніторингу прав ув’язнених. Сподіваємося, що найближчим часом навчені монітори зможуть застосувати отримані знання на практиці – у візитах національного превентивного механізму.

Залишити відповідь

testimonial-bg

Контактна інформація

Напишіть нам

Ви можете зв'язатись з нами за допомогою наступної форми

[email protected]
+38 (097) 104 38 02
+38 (099) 197 20 30