«Національний превентивний механізм та інші види боротьби з катуваннями: досягнення і перспективи розвитку»

2 грудня 2013 року співробітники Асоціації незалежних моніторів (АНМ) і Харківського інституту соціальних досліджень (ХІСД) взяли участь у міжнародній конференції «Національний превентивний механізм та інші види боротьби з катуваннями: досягнення і перспективи розвитку», організованій Асоціацією українських моніторів дотримання прав людини (УМДПЛ) спільно з Департаментом з питань реалізації НПМ Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за підтримки Penal Reform International, Європейського Союзу та Ради Європи.
У конференції взяли участь представники Молдови, Вірменії, Азербайджану, Грузії, Росії, Департаменту з питань реалізації НПМ в Україні на чолі з керівником Юрієм Бєлоусовим, представники відповідних міністерств України, у підпорядкуванні яких є місця несвободи, а також громадські монітори АНМ.
Мета конференції полягала в обміні досвідом, обговоренні проблем та досягнень між порівняно молодими НПМами пострадянських країн.
Представники НПМ Молдови Вячеслав Урсу и Вану Жереги розповіли про особливості його функціонування у своїй країні. Зокрема, було зазначено, що НПМ Молдови діє за моделлю «Омбудсман+», а саме створений на базі Офісу Омбудсмана та доповнений 10 представниками громадськості, один з яких призначається заступником голови НПМ — Омбудсмана. За 9 місяців цього року НПМ Молдови здійснив 140 візитів до місць несвободи.
Гостя з Грузії — Тамар Бабіані — розповіла про функціонування НПМ своєї країни і зазначила, що до недавнього часу НПМ діяв за моделлю Омбудсман у чистому вигляді, однак після викриття випадків масових тортур і жорсткого поводження в грузинських тюрмах було прийнято рішення про залучення представників громадськості у діяльність Омбудсмана з реалізації НПМ для забезпечення прозорості та відкритості. 40 представників громадських організацій стали частиною НПМ і були включені до моніторингових команд наприкінці цього року. Усього за два тижні роботи монітори від громадськості разом з представниками Омбудсмана провели 1500 інтерв’ю з в’язнями. За словами Тамар, НПМ Грузії спрямований більшою мірою на моніторинг пенітенціарних закладів, однак у полі його зору перебувають також психоневрологічні та психіатричні лікарні, геріатричні пансіонати, дитячі будинки, інтернати, тощо. Загалом за 2013 рік НПМ Грузії здійснив 490 візитів до місць несвободи. Головним питанням для Грузії на сьогодні є подальша співпраця Офісу Омбудсмана з громадськістю, адже саме зараз перші моніторингові звіти від представників громадськості були направлені до Офісу Омбудсмана для узгодження. Тамар Габіані висловила сподівання, що участь громадськості у функціонуванні НПМ Грузії буде лише посилюватися.
Голова групи НПМ Азербайджану Вугар Махаррамов доповів, що НПМ діє за моделлю «Омбудсман». Відділ НПМ включає 17 осіб, серед яких є лікар, психолог та юристи. За рік моніторинг охоплює 350‒400 місць несвободи, в основному це візити до поліцейських відділків. НПМ Азербайджану має досвід проведення тривалих візитів — 3-4 добові відвідування пенітенціарних та психіатричних закладів. Основною проблемою роботи НПМ Азербайджану є брак коштів із державного бюджету на покриття витрат на візити.
Начальник відділу НПМ при Омбудсмані Вірменії Ані Нерсісян розповіла про досвід своєї роботи, зазначивши, що за цей рік НПМ здійснив 160 візитів, з яких лише 1 візит був без попередження. НПМ займається також інформаційною роботою — поширює буклети про свою діяльність в усіх місцях тримання під вартою. Слід зазначити, що особливістю роботи НПМ Вірменії є його реагування за конкретними справами осіб, яких тримають у місцях несвободи.
Також у конференції взяли участь представники Росії. Зокрема, представник Penal Reform International Сергій Шимоволос поділився досвідом роботи громадських наглядових комісій як механізму контролю за дотриманням прав людей, яких тримають під вартою.
НПМ України представили керівник Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Юрій Бєлоусов та директор громадської організації Асоціація незалежних моніторів Андрій Черноусов. Вони розповіли про результати першого року роботи НПМ, який в Україні діє за моделлю «Омбудсман+». Юрій Бєлоусов зазначив, що за цей рік вже здійснено 300 візитів в місця несвободи. Найболючішою проблемою НПМ України є брак бюджетного фінансування моніторингових візитів: переважна більшість з них здійснюється за рахунок громадськості (АНМ, УМДПЛ, ХІСД). Юрій Білоусов поділився планами роботи НПМ України на наступний рік. За його словами, у 2014 році заплановано здійснити 250-300 візитів, продовжувати спеціалізоване навчання моніторів та запустити в роботу новий сайт національного превентивного механізму. Директор АНМ Андрій Черноусов розповів про механізм залучення громадських моніторів до системи НПМ в Україні, кількість навчених моніторів та інші проведені заходи в рамках діяльності НПМ в Україні.
Окрім того, роботу Департаменту НПМ України презентували представники відділів, які моніторять різні типи місць несвободи. Зокрема, виступили Олена Темченко, Павло Голубовський, Андрій Федосєєв та Петро Грибан, які розповіли про роботу першого року НПМ за такими напрямками: моніторинг з Міністерства освіти і науки, Міністерства охорони здоров’я та Міністерства соціальної політики; установ Державної пенітенціарної служби; а також установ Міністерства внутрішніх справ та Служби безпеки України.

Залишити відповідь

testimonial-bg

Контактна інформація

Напишіть нам

Ви можете зв'язатись з нами за допомогою наступної форми

[email protected]
+38 (097) 104 38 02
+38 (099) 197 20 30