Парламентсько – громадська платформа «На шляху до належного врядування: п’ять років реформування сектору цивільної безпеки України»

В роботі Конференції, яка відбулася 23 травня 2019 року у м. Києві взяв участь Заступник Голови Правління Інституту Андрій Черноусов, який модерував спеціальну панель “На шляху до справедливої та ефективної системи кримінальної юстиції?”

Під час свого виступу та відповідей на запитання Директор Державного бюро розслдувань Роман Труба зауважив, що Бюро не працює зі скаргами від громадян на незаконне насильство, а Бюро наразі має лише 22 провадження по ст. 127 КК України “Катування” та 442 провадження по ч.ч. 2,3 ст. 365 КК України “Перевищення влади”. Навіть виходячи з загальної кількості проваджень ДБР, а їх 11 000, це є мізерним відсотком і красномовно доводить, що Бюро не стало органом розслідувань незаконного поліцейського насильства. Україна намагається підвищити ефективність роботи органів досудового розслідування, покращити міжвідомчу співпрацю та координацію діяльності різних правоохоронних органів, налагодити їх ефективну взаємодію з судами і забезпечити незалежність прокурорів і суддів. На ефективність розслідування злочинів негативно впливає ціла низка проблем. Зокрема, огляд місця події характеризується відсутністю попереднього планування і координації дій наряду поліції, що першим виїжджає на виклик, та дій слідчих, які прибувають пізніше.

Єдиної практики погодження повідомлення про підозру прокурором як такої немає. Прокурори часто оскаржують рішення судів в апеляційній інстанції навіть тоді, коли обґрунтованих підстав для цього немає. Загальне робоче навантаження від цього зростає. Прокурори вищого рівня мають значний вплив на рішення, що приймають прокурори місцевого чи обласного рівнів.

Під час судового розгляду також виникає чимало проблем: питання допустимості/недопустимості доказів; забезпечення явки учасників кримінального провадження на судове засідання; тривалі періоди тримання під вартою під час судового провадження; тримання під вартою осіб, що вчинили злочини ненасильницького характеру; обмеженіможливості оскарження деяких ухвал слідчого судді в апеляційній інстанції; процедури отримання дозволу слідчого судді на проведення певних дій. Слідчі судді перевантажені великою кількістю проваджень. Крім того, слідчі судді дуже часто мають спеціалізацію у цивільному праві.

Ще однією проблемою є те, що рівень захисту потерпілих від вторинної віктимізації під час кримінального провадження є недостатнім і потребує підвищення.

Загалом під час експертної дискусії були обговорені шляхи підвищення ефективності роботи органів досудового розслідування, а також питання міжвідомчої координації діяльності правоохоронних органів, співпраці між органами поліції і прокуратури, їхньої взаємодії з судами і слідчими суддями та забезпечення незалежності прокурорів.

testimonial-bg

Контактна інформація

Напишіть нам

Ви можете зв'язатись з нами за допомогою наступної форми

[email protected]
+38 (097) 104 38 02
+38 (099) 197 20 30