Прийняття пенсійної реформи: чи враховано думку людей старшого віку?

Про пенсійну реформу вже не один місяць говорять та дискутують з екранів телевізорів та на шпальтах газет, обговорюють доцільність, виділяють переваги та недоліки. Яка ж думка склалася у тих, для кого результат розгляду реформи є найбільш очікуваним на сьогодні?
Так, перших, кого торкнуться нововведення, запропоновані в законопроекті, будуть люди старшого віку, для яких вихід на пенсію буде віддалятись з кожним роком. Згідно з реформою, для жінок пенсійний вік збільшать до 60 років, для чоловіків, які знаходяться на державній службі, до 62 років. Окрім того, страховий стаж для отримання повного розміру мінімальної пенсії за віком планується підвищити до 30 років для жінок і до 35 років для чоловіків.
В рамках проекту «Вивчення масштабів трудової дискримінації людей старшого віку на прикладі Харківської області», який реалізується за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження», було проведено соціологічне дослідження, яке включало в тому числі питання ставлення людей 45-60 років до пенсійної реформи.
Слід зазначити, що за результатами опитування майже всі люди старшого віку обізнані щодо планів Уряду збільшити пенсійний вік в Україні – 96 % опитаних.
Проте за необхідність найшвидшого введення даної реформи виступають тільки 3,1 % респондентів. Ще 2,8 % вважають, що реформа скоріше необхідна. А ось відповіді, що реформа не потрібна або скоріше не потрібна, пролунали серед 80,3 % опитаних. Кожна десята людина старшого віку взагалі вагалася з відповіддю на це питання.
Здебільшого така ситуація складається через те, що люди негативно налаштовані на значні зміни доволі швидкими темпами.
«Наша країна просто не готова до такої пенсійної системи. З нашим рівнем життя, з нашим довкіллям, з нашим здоров’ям, з тим, скільки жінки роблять сьогодні, змушувати їх ще працювати – це просто злочин»
(тут і далі висловлювання людей старшого віку з інтерв’ю та фокус-груп)
Відповідаючи на питання щодо мети нововведень, більшість опитаних (66,4 %) вважає, що пенсійна «реформа не потрібна, це просто політичний хід».
Ще 15 % респондентів налаштовані вкрай песимістично, зазначаючи, що реформа покликана «довести людей до того, щоб вони просто не дожили до тієї пенсії».
В ході бесід з людьми старшого віку виявилася подібна негативна оцінка нововведень. На їхню думку, реформа – це лише засіб наповнення бюджету за рахунок невиплати пенсій тим, хто повинен був би їх отримувати в майбутньому. Поряд з цим, багато хто додавав, що це робиться для виконання умов МФВ.
«Уряд тільки й хоче, що набити свої кармани грошима МВФ за наш рахунок, рахунок бідних людей».
«Це було зроблено для того, щоб відстрочити виплати. Ми бюджет збільшуємо в будь-якому разі. Вони тупо хватають гроші, особливої необхідності в реформі немає».
Щодо позитивних відгуків, то їх доволі мало. 5,1 % опитаних зазначили, що «дана реформа допоможе розвитку економіки та виходу із тривалої кризи», 4,5 %, що «реформа наблизить Україну до європейських стандартів структури зайнятого населення», а 3,3 % людей старшого віку вважають, що вона «допоможе в подальшому забезпечити пенсіонерам гідну пенсію».
Обговорюючи заплановані зміни на фокус-групах, люди старшого віку дійшли висновку, що є тільки один позитивний момент – скорочення надвисоких пенсій і встановлення максимального розміру пенсії на рівні 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність (нині – 7640 грн.).
Особливого значення при розгляді введення пенсійної реформи, набуло питання зайнятості людей старшого віку, і передусім тих, хто вже зіткнувся з проблемами при працевлаштуванні.
«От всі думають, що тяжко буде молодим, тим, хто випуститься. А ми? От я зараз роботу знайти не можу. А що потім, коли місця взагалі не будуть вивільнятися?!».
Дійсно, на сьогодні роботодавець, обираючи між молодим випускником та людиною старшого віку, все-таки обирає випускника, не дивлячись на відсутність досвіду роботи останнього. І хоча стереотипні уявлення щодо стану здоров’я людей старшого віку, слабкої здатності до навчання, відсутності креативного мислення тощо залишаються здебільшого стереотипами, ми маємо ситуацію, коли молодий випускник виглядає більш конкурентноспроможним, ніж людина 45-60 років.
Саме тому в умовах зменшення робочих місць за рахунок зміни пенсійного віку працевлаштуватися зазначеній категорії людей буде досить важко. Для тих же, хто працює, ризик бути звільненим через вік не зміниться.
«А що поміняється? Як скорочували, так і будуть скорочувати, як звільняли, так і будуть звільняти. Коли закони були перешкодою для роботодавців?..»
Проте багато хто з опитаних все ж зазначає, що зміни будуть.
«Буде поширюватися практика формального оформлювання на роботу, коли ми будемо платити за те, щоб проходити за документацією як працівники».
Дійсно, люди вже зараз переживають, що через нестачу років в страховому стажі, їм можуть взагалі не виплачувати пенсію. За словами опитаних, вони «будуть згодні на будь-яку роботу – некваліфіковану, малооплачувану, без будь-яких соціальних гарантій – щоб дотягнути хоча б до мінімальної пенсії».
Вже 7 липня, проект Закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» можуть ухвалити та передати на підпис Президенту. Проте головний висновок, який роблять майбутні учасники пенсійної реформи – люди старшого віку – стосується того, що впровадження законопроекту пенсійної реформи в тій редакції, яка сьогодні подається на розгляд, в нашій країні буде вкрай тяжке. Ані рівень життя нашого суспільства, ані стан здоров’я людей, ані розмір пенсій не зможуть забезпечити не тільки гідну старість, але й навіть більш-менш пристойне існування людей, які вийдуть на пенсію.

Залишити відповідь

testimonial-bg

Контактна інформація

Напишіть нам

Ви можете зв'язатись з нами за допомогою наступної форми

[email protected]
+38 (097) 104 38 02
+38 (099) 197 20 30