Річна зустріч НПМів з регіону ОБСЄ у Відні

Асоціація з попередження катувань та Офіс демократичних інституцій та прав людини ОБСЄ (ОБСЄ/ОДІПЛ) провели першу Річну зустріч НПМ з регіону ОБСЄ 13-14 жовтня у Відні, Австрія. Україна була представлена Уповноваженим ВР України з прав людини Валерією Лутковською, керівником Департаменту НПМ Катериною Чумак та Провідним експертом ХІСД Андрієм Черноусовим.
На зустрічі були присутні 32 з 39 призначених НПМів з регіону ОБСЄ для здійснення обміну досвіду між колегами з приводу досягнень та проблем запровадження превентивного мандату згідно з ОРСАТ, а також відзначити 10 річницю набрання чинності Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань. На зустрічі були присутні Голова Підкомітету з попередження Сер Малколм Іванс, керівник європейської команди Підкомітету Мері Амос, Президент Європейського комітету з попередження катувань Микола Гнатовський, представники місій ОБСЄ в країнах – учасницях.

Під час зустрічі відбулися панельні дискусії з питань співробітництва між різними агенціями з попередження катувань, включаючи громадянське суспільство. Крім плідних дискусій, зустріч виявила сильне відчуття належності до ОРСАТ – спільноти серед НПМів, навіть незважаючи на розмаїття контекстів починаючи з південно – східної Європи аж до Центральної Азії, мікс старих та нових інституцій та розмаїття НПМ структур (нові інституції, мультиорган, офіси омбудсманів та моделі “омбудсман плюс”).

Учасники обговорювали свою роботу з попередження катувань та жорстокого поводження під вартою, як у системі кримінальної юстиції, так і у інших місцях, таких як психіатричні заклади та будинки догляду, а також обговорили їх власні спроби та стратегії для покриття прогалин між стандартами прав людини та практикою роботи місць несвободи. Вони також обмінялись особливостями стратегії з успішного запровадження їх рекомендацій органами влади, а також рецептами ефективної співпраці з іншими акторами, включаючи представників громадянського суспільства. Залишається багато викликів: Країни й досі не повністю забезпечують мандат та ресурси НПМ,а НПМ все ще зтикається з складнощами, такими як виконання рекомендацій органами влади стосовно попередження репресій по відношенню до НПМ інформантів.

НПМи досягли значних успіхів протягом цього першого десятиліття:
• вони сприяли важливим покращенням матеріальних умов тримання та у багатьох випадках, закриттю невідповідних місць;
• вони успішно адвокатували зменшення/викорінення принизливих практик тримання під вартою;
• спромоглися досягти прийняття нормативних документів, які гарантують захист осіб, яких позбавлено волі.
Серед іншого, вони спрямовували свої зусилля на ризикові групи у ситуаціях вразливості під вартою, шлях збільшення розуміння та покращення умов тримання та поводження під вартою. Їхня присутність та регулярний моніторинг також зробив внесок до зміни ментальності та культури, включаючи навіть запровадження культури нетерпимості катувань та жорстокого поводження у окремих місцях несвободи.
Ця зустріч стала результатом спільних адвокаційних зусиль ОБСЄ у сфері попередження катувань та жорстокого поводження, які отримали новий поштовх під час головування Швейцарії у ОБСЄ у 2014 році, що також сприяло запровадженню позиції Радника з Попередження Катувань ОБСЄ/БДІПЛ та призначенню на цю позицію у 2015 році Стефані Сельг.
Разом з намаганнями АПК збільшити підтримку з боку ОБСЄ ефективному запровадженню у регіоні діяльності, такі зустрічі колег були рекомендовані самими НПМами під час попередніх обговорено на рівні ОБСЄ та за підтримки АПК у 2014-2015 рр., а також за підтримки інших НДО. Така зустріч ще раз підкреслила додану вартість таких обмінів думками у середовищі фахівців з попередження,дозволили вчитись один в одного, а також діяти більш ефективно під час подолання проблем у майбутньому.

Команда ХІСД висловлює подяку ОБСЄ/БДІПЛ та особисто Раднику з попередження катувань ОБСЄ/БДІПЛ пані Стефані Сельг з можливість взяти участь у такий надважливій зустрічі.

Залишити відповідь

testimonial-bg

Контактна інформація

Напишіть нам

Ви можете зв'язатись з нами за допомогою наступної форми

[email protected]
+38 (097) 104 38 02
+38 (099) 197 20 30