Розроблений інструмент оцінювання потреб внутрішньо переміщених осіб у приймаючих громадах

Упродовж жовтня – листопада 2019 року експерти ХІСД активно працювали над розробкою інструменту оцінювання потреб внутрішньо переміщених осіб. Був здійснений аналіз законодавства щодо прав ВПО та можливостей їхнього захисту, досліджувалися нормативні документи щодо реалізації такого оцінювання у приймаючих громадах. Окрім того, ми провели зустрічі та інтерв’ю з експертами в різних сферах життєдіяльності місцевої громади в Ізюмській ОТГ – з представниками управління соціального захисту населення, центру зайнятості, територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг), центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, відділів освіти та охорони здоров’я. Ми мали можливість ознайомитися з питаннями доступу переселенців до реалізації прав на охорону здоров’я, освіту, житло, достойний рівень життя тощо.

Зокрема, на думку представників центру зайнятості, ключові проблеми, з якими стикнулися переселенці при переміщенні в м. Ізюм стали занизький рівень заробітних плат у порівнянні з населеними пунктами, з яких довелося виїхати, а також відсутність вакансій для цілого ряду професій, зокрема шахтарів, машиністів спецобладнання, гірняків, підривників, інженерів-енергетиків тощо. Разом з тим, центр надає переселенцям й інші види допомоги, окрім працевлаштування. Це і консультації, і допомога у відновленні документів, і послуги з навчання та підвищення кваліфікації, і можливості для відкриття власної справи.

Щодо реалізації права ВПО на медицину та освіту, вона відбувається на тих самих засадах, що і для інших мешканців об’єднаної громади. На жаль, додаткових субвенцій для ВПО виділено не було. І хоча навантаження на персонал освітніх та медичних установ вже не є таким критичним, як у 2014-2015 роках, все одно потребує використання додаткових матеріальних та людських ресурсів.

Слід зазначити, що в системі соціального захисту Ізюмської ОТГ окрему увагу приділили як внутрішньо переміщеним особам, так і учасниками АТО та членам їхніх сімей. Так, упродовж 9 місяців 2019 року через субвенцію державного бюджету з місцевого бюджету 537 переселенцям виплачена допомога на проживання на суму 7 млн. 898 тис. 400 грн. 28 учасників АТО та 28 членів їхніх сімей відпочили за рахунок коштів обласного бюджету в санаторно-курортних закладах на суму 126,800 тис грн., 7 учасників АТО пройшли санаторно-курортне лікування за рахунок коштів державного бюджету на суму 59,815 тис грн., 9 учасників АТО пройшли професійне навчання на суму 38,1 тис грн.

Важливими щодо впровадження інструменту оцінювання потреб ВПО стали слова начальниці Управління соціального захисту населення Надії Петрової про те, що моніторинг потреб громади повинен стати основою для реалізації будь-якої місцевої програми з покращення життя громадян, не тільки переселенців. На думку держслужбовиці, саме постійне відслідковування актуальної інформації щодо потреб мешканців ОТГ дає змогу приділяти увагу саме нагальним питанням та розподіляти кошти громади ефективно та якісно. До того ж діяльність системи соціального захисту направлена, передусім, на те, що ВПО стали повноцінними інтегрованими членами ОТГ.

Наразі розроблений інструмент містить питання щодо ключових потреб ВПО при переміщенні та інтеграції у приймаючі громади – у житлі, медичній та реабілітаційній допомозі, освіті, працевлаштуванні, отриманні соціальних послуг, можливостях розпочати власну справу тощо.

Проєкт «Розробка інструменту аналізу потреб внутрішньо переміщених осіб» реалізовується в межах гранту, наданого проєктом Ради Європи «Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень».

Залишити відповідь

testimonial-bg

Контактна інформація

Напишіть нам

Ви можете зв'язатись з нами за допомогою наступної форми

[email protected]
+38 (097) 104 38 02
+38 (099) 197 20 30