Вперше комплексно досліджено стан забезпечення права на медичну допомогу у СІЗО

Вперше комплексно досліджено стан забезпечення права на медичну допомогу у СІЗО

Харківський інститут соціальних досліджень разом із Департаментом з питань реалізації національного превентивного механізму (НПМ) вперше в Україні провів комплексне дослідження стану забезпечення права на медичну допомогу у слідчих ізоляторах Державної пенітенціарної служби України. Ініціатива була підтримана програмою «Громадське здоров’я» МФ «Відродження».

Дослідження базувалося на моніторинговій діяльності Департаменту з питань реалізації НПМ, а також даних Харківського інституту соціальних досліджень, експерти якого не один рік поспіль займаються дослідженням дотримання прав людини у різних місцях несвободи. Результати дослідження лягли в основу Спеціальної доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, яка містить аналіз стану забезпечення права людини на якісне медичне забезпечення у слідчих ізоляторах, і в тому числі аналіз проблем медичних оглядів у СІЗО, наявності медичних спеціалістів, якості діагностичного та іншого обладнання, заходів запобігання інфекційним хворобам усередині закладу, реалізації права на охорону здоров’я вразливих категорій ув’язнених – хворих на туберкульоз, ВІЛ/СНІД, гепатит, наркозалежних, психічно хворих, жінок, неповнолітніх, людей з особливими потребами. Окрім цього, у доповіді є посилання на міжнародні документи, які встановлюють основні вимоги до організації медичного забезпечення у місцях несвободи.

Результати дослідження показали, що серед основних проблем, які впливають на стан дотримання прав на охорону здоров’я та медичну допомогу осіб, які тримаються у слідчих ізоляторах, варто виділити такі:

* незадовільні санітарно-гігієнічні умови перебування ув’язнених у камерних приміщеннях через їхню переповненість, невідповідність встановленим санітарно-гігієнічним нормам (недостатність природного та штучного освітлення, рівня вентиляції), порушення температурного режиму, обмеження можливості перебування на свіжому повітрі, формальне проведення поточної дезінфекції тощо;

* несвоєчасність та неефективність лікувально-діагностичної роботи та профілактичних заходів з боку медичних працівників;

* незадовільний стан протиепідемічної і лікувально-діагностичної роботи у * несвоєчасність та неефективність лікувально-діагностичної роботи та профілактичних заходів з боку медичних працівників;

* незадовільний стан протиепідемічної і лікувально-діагностичної роботи у випадках захворювання на туберкульоз;

* невідповідне проведення діагностики і специфічного лікування захворювання на ВІЛ-інфекцію;

* неукомплектованість посад медичних працівників та їх недостатній кваліфікаційний рівень.

Результати візитів у слідчі ізолятори також дали можливість адаптувати запропонований програмою «Open Society Justice Initiative» (Ініціатива відкритого суспільства з питань юстиції) інструментарій моніторингу надання медичних послуг у зазначених місцях несвободи. Наразі його інтегровано у діяльність національного превентивного механізму в Україні.

За результатами моніторингу вироблені рекомендації для Державної пенітенціарної служби України щодо покращення умов надання медичних послуг у слідчих ізоляторах ДПтС України.

«Моніторинг дав можливість комплексно поглянути на стан дотримання прав ув’язнених на медичну допомогу у слідчих ізоляторах та напрацювати чіткі, цілеспрямовані та головне – актуальні заходи щодо зменшення проблем у цій сфері. Окрім того, така робота сприяла впровадженню міжнародних практик у діяльність НПМ в Україні», – зазначив Андрій Черноусов, провідний експерт Харківського інституту соціальних досліджень.

Моніторинг було проведено представниками Департаменту з питань реалізації НПМ в Україні спільно зі співробітниками ХІСД у 2012–2013 роках. Здійснено десять візитів до слідчих ізоляторів Державної пенітенціарної служби України.

testimonial-bg

Контактна інформація

Напишіть нам

Ви можете зв'язатись з нами за допомогою наступної форми

[email protected]
+38 (097) 104 38 02
+38 (099) 197 20 30