Пенітенціаріям – про права людини

Для керівного складу територіального управління в рамках службової підготовки була проведена інтерактивна лекція на тему міжнародних стандартів прав людини.

Керівництво країни та ДПтС України налаштоване на реальне впровадження міжнародних стандартів дотримання прав людини в пенітенціарну систему. На цьому тлі одним із наріжних напрямків роботи є забезпечення свідомого розуміння цієї необхідності персоналом установ виконання покарань.

Фахівці, що входять до складу Громадської ради при управлінні Державної пенітенціарної служби в Харківській області, регулярно проводять зустрічі, заняття та бесіди зі співробітниками СІЗО та колоній з питань реалізації і захисту прав людини.

5-го вересня 2011 р. для керівного складу територіального управління в рамках службової підготовки була проведена інтерактивна лекція на тему міжнародних стандартів прав людини. Перед співробітниками управління ДПтСУ в Харківській області виступив член Громадської ради, провідний експерт «Харківського інституту соціальних досліджень» (ХІСД) Андрій Черноусов.

Він зазначив, що серед міжнародних конвенцій, що стосуються прав засуджених та ратифіковані Україною, особливого значення мають Міжнародний пакт про громадянські та політичні права, Європейська конвенція про захист прав людини і основоположних свобод, Конвенція ООН проти катувань та Європейська конвенція проти тортур, Мінімальні стандартні правила поводження із в’язнями та Європейські пенітенціарні правила.

Однак, першочергової уваги заслуговує проблема застосування тортур та інших форм жорстокого поводження. Пригадавши, що стародавня китайська філософія вчить, що насильство може призвести тільки до насильства, А. Черноусов підкреслив, що у міжнародному праві діє абсолютна заборона на тортури. Пояснивши, чим відрізняються власне тортури від поганого та жорстокого поводження, експерт наголосив, що само по собі виконання встановленого державою (тобто, судом) кримінального покарання не може вважатися жорстоким поводженням, якщо воно відповідає законодавчо встановленим нормам.

Представник «Харківського інституту соціальних досліджень» провів презентацію, присвячену Факультативному протоколу до Конвенції ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання. Він пояснив, що, відповідно до цього Протоколу в Україні мусить бути створений Національний превентивний механізм, який би організовував та здійснював регулярні візити до місць несвободи та убезпечував осіб, що там утримуються, від катувань та проявів жорстокого поводження.

При цьому слід розуміти, що постійні відвідування незалежними візитерами приносять позитив і для самих співробітників пенітенціарних установ, адже дозволяють здійснювати інформування суспільства та владних інституцій про існуючі проблеми, надавати достовірні відомості про стан речей у колоніях та СІЗО.

Наприкінці заходу Андрій Черноусов поділився із усіма бажаючими спеціалізованою літературою з правозахисної та правоохоронної тематики, яку видає ХІСД. Фахові наукові видання знайшли неабияку зацікавленість у співробітників управління.

Така просвітницька робота буде продовжена, і вже найближчим часом в інших установах області відбудуться виступи пана Черноусова.

Залишити відповідь

testimonial-bg

Контактна інформація

Напишіть нам

Ви можете зв'язатись з нами за допомогою наступної форми

[email protected]
+38 (097) 104 38 02
+38 (099) 197 20 30