30.03.2018 у м. Київ Міністерством соціальної політики України та ГО «Харківський інститут соціальних досліджень» проведено всеукраїнську нараду з питання впровадження першого етапу Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки в системі соціального захисту населення.
Більше 130 фахівців з 25 областей нашої країни взяли участь у нараді. Серед учасників представники Департаментів соціального захисту населення обласних державних адміністрації, керівники обласних центрів соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді, служб у справах дітей обласного рівня та директора дитячих будинків – інтернатів.
Сьогодні у системі соціального захисту населення функціонують 44 дитячі будинки-інтернати, де проживають 5692 особи з інвалідністю, у тому числі 1952 дитини з інвалідністю віком від 4 до 18 років.
У 2017 році в рамках реформування системи інтернатного догляду за дітьми, що опинились в складних життєвих обставинах чисельність дитячих будинків-інтернатів скоротилась на 5 закладів.
Подальші напрямки проведення реформ, перспективи організації соціальних послуг для дітей безпосередньо у громаді, реалізація права дитини на виховання в родині, стали основною темою виступів учасників наради.
Про основні напрямки державної політики в сфері надання соціальних послуг дітям в СЖО розповіли Олександра Чуркіна, заступник Міністра з питань європейської інтеграції Міністерства соціальної політики України; Микола Кулеба, Уповноважений Президента України з прав дитини; Руслан Колбаса, директор Департаменту захисту прав дітей та усиновлення Міністерства соціальної політики; Ірина Пінчук, начальник Управління профілактики соціального сирітства.
В своєму виступі Андрій Черноусов, провідний експерт Інституту коротко проінформував про результати реалізації проекту “Посилення ролі місцевих громад у прийнятті рішень щодо надання соціальних послуг” та наголосив на 3 важливих аспектах реформи сфери соціальних послуг. 1) Ретельне вивчення потреб кожної громади у соціальних послугах. 2) Зміна принципів фінансування/купівлі соціальних послуг. 3) Створення державного органу контролю за якістю надання соціальних послуг.
Кожен виступаючий підкреслив, що стратегічна мета реформи – створити систему комплексного спектра послуг, які дозволять кожній дитині, людині з інвалідністю або членам їх сімей (опікунам, піклувальникам) отримувати індивідуальні послуги відповідно до їх потреб і необхідну допомогу за місцем проживання, і щоб кожна дитина, позбавлена батьківського піклування зростала в безпечному середовищі в своїй біологічній чи прийомній сім’ї.
Учасники наради також мали можливість ознайомитися з передовим досвідом Київської області з розроблення регіонального плану деінституціалізації та трансформації інтернатних установ, запровадження інноваційних послуг в інтернатних установах в Запорізької та Одеської областей.
Всеукраїнська нарада пройшла в режимі активного відвертого діалогу професіоналів, які переконані, що основний напрям дій соціальної політики – зміна моральних цінностей у суспільстві.
Всеукраїнська нарада проведена в рамках проекту Європейської Комісії «Посилення ролі місцевих громад у прийнятті рішень щодо надання соціальних послуг».