Відбулася національна конференція, сприсвячена системі соціальних послуг в Україні

5 квітня 2018 року Харківський інститут соціальних досліджень провів національну конференцію «Система соціальних послуг України в сучасних умовах».

У місті Харкові зібралися представники Міністерства соціальної політики України, керівники органів державної влади та місцевого самоврядування, закладів та установ соціального обслуговування, фахівці у сфері надання соціальних послуг, журналісти, представники громадських організацій, які займаються темою соціального захисту.

Головною метою конференції стало обговорення сучасного стану розвитку системи соціального обслуговування населення, зокрема особливостей законодавчого регулювання, планування, надання, моніторингу та оцінювання соціальних послуг, а також обмін досвідом запровадження інновацій та формування бачення сталого розвитку сфери соціальних послуг в Україні.

Розпочався захід з виступу Дениса Кобзіна, директора Харківського інституту соціальних досліджень, який привітав всіх учасників конференції і подякував за різноманіття заявлених доповідей від презентацій основних принципів функціонування сучасної системи соціальних послуг до впровадження конкретних послуг у громадах.

Юрій Шпарага, директор Департаменту соціального захисту населення Харківської облдержадміністрації, відмітив необхідність постійного підвищення якості надання соціальних послуг, особливо в умовах створення об’єднаних територіальних громад та загального процесу реформування системи соціального захисту в Україні. За словами пана Шпараги, ефективним у цьому напрямку є постійна взаємодія з недержавними організаціями, волонтерським рухом, які активно розвинулися останніми роками під час подій на сході країни.

Світлана Горбунова-Рубан, заступник міського голови з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення Харківської міської ради, додала, що місто сприяє цьому завдяки налагодженому механізму соціального замовлення. На її думку, залучення громадських організацій у процес надання соціальних послуг має ряд суттєвих переваг: інноваційність, індивідуальний підхід до клієнта, використання передового досвіду європейських країн, розвиток нових форм і видів послуг тощо.

Конференцію також відвідала Вікторія Галайдюк, начальниця відділу нормативного забезпечення Управління профілактики соціального сирітства Міністерства соціальної політики України. Свій виступ чиновниця присвятила концептуальним підходам та орієнтирам у розвитку соціальних послуг у громадах. Серед головних з них були названі наступні: перехід на фінансування соціальних послуг, а не закладів; запровадження системи моніторингу та оцінки якості; створення єдиних центрів надання послуг тощо. «Важливо усвідомлювати, щоби якість та доступність послуг, що надаються в об’єднаній територіальній громаді, не були нижчими, ніж до об’єднання», – відмітила пані Галайдюк.

На заході були присутні  головні партнери ХІСД у проекті «Посилення ролі місцевих громад у прийнятті рішень щодо надання соціальних послуг» за фінансової підтримки Європейського Союзу,  – представники Чугуївської міської ради та провайдери соціальних послуг м. Чугуїв. Людмила Макаренко, заступниця міського голови – керуюча справами виконавчого комітету, відмітила ефективність детальної розробки статегічного плану розвитку системи соціальних послуг та впровадження інноваційних сервісів для громадян, які були зроблені в рамках зазначеного проекту.

Галина Шевченко, представниця Департаменту соціального захисту населення Запорізької облдержадміністрації , як раз поділилася досвідом організації соціальних послуг в умовах децентралізації. Зокрема, пані Шевченко розповіла, що для новостворених ОТГ активно проводяться  навчальні заходи з питань організації визначення потреб населення у соціальних послугах, механізму їхнього надання та контролю якості. В цьому році разом з експертами ХІСД планується проведення соціологічних досліджень, які нададуть можливість створити модель організації соціальних послуг на рівні декількох громад.

Окремо була піднята тема діючих моделей фінансування соціальних послуг за кошти місцевих бюджетів. Роман Дрозд, заступник виконавчого директора з розвитку БО «Світло надії», презентував досвід своєї організації у цьому напрямку.  Зокрема, їхня організація застосовує такі моделі, як закупівля послуг, соціальне замовлення, фінансування статутної діяльності, фінансування оплачуваних громадських робіт та ін.

Презентація Івана Леонова, начальника управління соціального захисту населення Петропавлівської райдержадміністрації Дніпропетровської області, викликала неабиякий інтерес серед присутніх, адже тема доповіді стосувалася оптимізації системи документообігу між ОТГ та управліннями соціального захисту населення. Електронне ведення документації дозволяє спростити процедури передачі документів, скоротити терміни надання соціальних послуг населенню, оперативно обмінюватися інформацією щодо прийняття рішень, відстежувати місцезнаходження особових справ тощо. Окрім того, така система дозволяє швидко та зручно формувати статистичну звітність.

Ірина Ковальчук, директор Хмельницького міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг), продовжила тему автоматизації ведення даних, презентувавши електронний облік діяльності власної установи. Зокрема, на сьогоднішній день автоматизовані бухгалтерський та податковий облік, облік грошових коштів, заробітної плати та кадрів, автотранспорту, збуту та закупівель, основних засобів. За словами пані Ірини Ковальчук, прийом клієнта по оформленню документів скоротився з 15 до 5 хвилин, а результати фінансово-господарської діяльності доступні щоденно, що дозволяє ефективно розподіляти ресурси та об’єм роботи.

Інші презентації стосувалися також досвіду та інноваційних підходів до організації надання соціальних послуг у місцевих громадах. Висловлюємо щиру подяку всім учасниками за цікавість до заходу, бажання поділитися власним досвідом та доступ до матеріалів про їхню роботу. За результатами конференції планується видання збірника доповідей, який буде розповсюджений серед всіх зацікавлених осіб.

Конференція була проведена в рамках реалізації проекту «Посилення ролі місцевих громад у прийнятті рішень щодо надання соціальних послуг» за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Залишити відповідь

testimonial-bg

Контактна інформація

Напишіть нам

Ви можете зв'язатись з нами за допомогою наступної форми

[email protected]
+38 (097) 104 38 02
+38 (099) 197 20 30