В Україні діти в конфлікті з законом стають жертвами насильства

Оприлюднено дані нових досліджень щодо попередження катувань та неналежного поводження з дітьми, які перебувають у конфлікті з законом в Україні

13 червня 2013 року, Київ – сьогодні було презентовано результати нових досліджень «Катування та жорстоке поводження з дітьми в Україні» та «Права дітей, які перебувають у закладах соціальної реабілітації в Україні: спеціальна доповідь з питань реалізації національного превентивного механізму», підготовлених Харківською правозахисною групою та Харківським інститутом соціальних досліджень.

Правозахисники стверджують: до дітей, які порушили закон (або підозрюються в порушенні закону), застосовується насильство – як під час затримання і допитів (основною метою якого є отримання свідчень, зокрема, визнання власної вини), так і в місцях позбавлення волі. Фізичне насильство найчастіше носить характер побоїв, але також дітьми згадувались випадки катувань через асфіксію (протигаз, кульок на голові), або нанесення ударів засобами, що не лишають явних слідів на тілі.

«ЮНІСЕФ вітає прогрес, якого досягла Україна на шляху подолання проблем, пов’язаних із катуванням та жорстоким поводженням, а саме – створення Національного превентивного механізму. Також, затвердження Концепції розвитку кримінальної юстиції щодо неповнолітніх та прийняття нового Кримінального процесуального кодексу сприятимуть дотриманню прав дітей у системі кримінального правосуддя», – зазначила Голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні, Юкіе Мокуо. «Однак, як безсумнівно показують ці дослідження, діти стають жертвами фізичного насильства, їх незаконно затримують у відділеннях міліції та змушують до зізнання у злочинах, залишають без юридичної допомоги. ЮНІСЕФ закликає Україну вжити необхідних заходів для того, щоб з усіма дітьми, які опиняються у контакті з законом, поводились із повагою, не принижували та допомагали дітям стати активними членами суспільства у майбутньому», – підкреслила вона.

Під час проведення досліджень, було опитано близько сотні дітей, які відбувають покарання у спеціальних виховних закладах та які вже звільнилися з місць позбавлення волі, дітей, які перебувають у школах та училищах соціальної реабілітації. «Тільки співробітники міліції. Батьків та інших людей не було. Один з міліціонерів – міцний такий мужик – бив нас, на мене одягали наручники. Ні прокурора, ні адвоката не було. У наручниках я був близько півгодини, а в райвідділі нас протримали цілий день. А одному з моїх товаришів на голову одягали кульок, одного разу його так ударили, що він відлетів до стінки. Урешті його відпустили на поруки додому», – розповів один із учасників дослідження.

Опитування показало, що при затриманні й допиті порушення прав неповнолітніх найчастіше виражається в неінформуванні близьких про затримання й місце перебування дитини, несвоєчасній реалізації права на захист, побитті, погрозах, створенні нелюдських умов. Неналежне поводження з дітьми також мають місце в багатьох місцях несвободи (школах та училищах соціальної реабілітації, приймальниках-розподільниках для дітей, СІЗО і колоніях). Але поскаржитись на тортури та/або неналежне поводження діти не мають можливості, адже в державі відсутні відповідні механізми, які б уможливлювали це.

Євген Захаров, співголова Харківської правозахисної групи зазначає: «На жаль, відсутні спеціальні нормативні акти щодо дітей, які мають конфлікт із законом, стосовно розслідування скарг на катування та жорстоке поводження; правил застосування фізичної сили, спеціальних засобів та зброї щодо неповнолітніх у всіх правоохоронних органах; правил медичного забезпечення; залучення до праці у виховних колоніях. Необхідно їх розробити відповідно до міжнародних стандартів та запровадити».

З метою попередження катувань та жорстокого поводження з людьми, при Уповноваженому Верховної Ради з прав людини був створений Національний превентивний механізм (НПМ), який діє за моделлю «Омбудсмен +». Це означає, що представники інститутів громадянського суспільства, яким небайдужа доля людей, та зокрема, дітей, після відповідного навчання, зможуть спільно з представниками Секретаріату Уповноваженого з прав людини здійснювати візити у місця несвободи. Регулярні відвідування місць несвободи сприятимуть зменшенню та попередженню зловживань та насильства над дітьми.

“Візити НПМ показали, що не зважаючи на прагнення виконувати корисні соціальні функції, система соціальної реабілітації в Україні значною мірою застаріла і не відповідає сучасним стандартам гуманного поводження з дітьми. Це проявляється у всьому – починаючи з процедур поміщення дитини в місця несвободи і закінчуючи банальною відсутністю туалету в будівлі. Ці фактори, а також тотальна заборона на зв’язок із зовнішнім світом, породжує серйозні ризики для дітей, які там перебувають місяцями, а іноді й роками і призводить до порушень прав дітей”, – зазначив Денис Кобзін директор Харківського інституту соціальних досліджень.

Валерія Лутковська, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, звернула увагу на необхідність запровадження ефективної системи запобігання правопорушенням з боку дітей та реформування існуючих закладів соціальної реабілітації відповідно до тенденції гуманізації інститутів перевиховання дітей, які переступили закон. «Інтеграція України до міжнародної спільноти вимагає дотримання міжнародних стандартів у сфері забезпечення прав дітей. Моніторинг Уповноваженого з прав людини свідчить про те, що права дітей, які перебувають у конфлікті з законом, в Україні не забезпечені повною мірою», – підкреслила вона.

Залишити відповідь

testimonial-bg

Контактна інформація

Напишіть нам

Ви можете зв'язатись з нами за допомогою наступної форми

[email protected]
+38 (097) 104 38 02
+38 (099) 197 20 30