Відкрите звернення до Президента України щодо Закону «Про внесення зміни до статті 3 Закону України ’’Про запобігання корупції’’»

Відкрите звернення до Президента України щодо Закону «Про внесення зміни до статті 3 Закону України ’’Про запобігання корупції’’»
24 березня 2017 року Верховна Рада України проголосувала за внесення змін та доповнень до Закону України «Про протидію корупції», яким зокрема передбачається обов’язок електронного декларування для представників громадських організацій і всіх тих суб’єктів, хто співпрацює з громадськими організаціями.
Відповідний пункт ми змушені навести повністю, оскільки він не піддається жодній змістовній інтерпретації.
Обов’язок подавати електронні декларації поширюється на фізичних осіб, які:
«…Отримують кошти, майно в рамках реалізації в Україні програм (проектів) технічної або іншої, в тому числі безповоротної, допомоги у сфері запобігання, протидії корупції (як безпосередньо, так і через третіх осіб або будь-яким іншим способом, передбаченим відповідною програмою (проектом);
Систематично, протягом року, виконують роботи, надають послуги щодо імплементації стандартів у сфері антикорупційної політики, моніторингу антикорупційної політики в Україні, підготовки пропозицій з питань формування, реалізації такої політики, – якщо фінансування (оплата) таких робіт, послуг здійснюється безпосередньо або через третіх осіб за рахунок технічної або іншої, в тому числі безповоротної, допомоги у сфері запобігання, протидії корупції;
є керівниками або входять до складу вищого органу управління, інших органів управління громадських об’єднань, інших непідприємницьких товариств, що здійснюють, пов’язану із запобіганням, протидією корупції, імплементацією стандартів у сфері антикорупційної політики, моніторингом антикорупційної політики в Україні, підготовкою пропозицій з питань формування, реалізації такої політики, та /або беруть участь, залучаються до здійснення заходів, пов’язаних із запобіганням, протидією корупції».
Ми наголошуємо, що положення прийнятого законопроекту порушує принцип правової визначеності. Закон і інше законодавство не дозволяють визначити, що означає «технічна допомога», які проекти є такими, що слід вважати роботами та послугами «щодо імплементації стандартів у сфері антикорупційної політики, моніторингу антикорупційної політики в Україні, підготовки пропозицій з питань формування, реалізації такої політики». Через таку невизначеність цей закон стане інструментом для довільного та вибіркового застосування.
Крім того, запобігання та протидія корупції є не окремою діяльністю, а наскрізною складовою діяльності більшості неурядових організацій. Важко уявити організацію, яка заявляє про сприяння корупції через свою діяльність. Тому у діяльності кожної організації, яка займається адвокатуванням змін до правової системи можна знайти елементи «антикорупційної» діяльності.
Виходячи з цього, закон поширив обов’язок декларування на всі неурядові організації та суб’єктів, які з ними співпрацюють. Ми переконані, що це положення прийняте для того, щоб відкрити двері для тиску на громадські об’єднання, ускладнення або унеможливлення їх діяльності.
Більше того, закон робить це навмисно у такій формі, щоб залишити простір для його довільного та вибіркового застосування, – що власне і створює плідний ґрунт для корупції.
Ми впевнені, що підписання цього законопроекту ставить під загрозу розвиток громадянського суспільства в цілому та ефективних громадський контроль за органами влади.
Ми вимагаємо від Президента України скористатися свої конституційним правом та накласти вето на згаданий Закон.
ГО «Харківський інститут соціальних досліджень»
Українська Гельсінська Спілка з Прав Людини

Контакт: Черноусов Андрій, т. 0971043802, [email protected]

testimonial-bg

Контактна інформація

Напишіть нам

Ви можете зв'язатись з нами за допомогою наступної форми

[email protected]
+38 (097) 104 38 02
+38 (099) 197 20 30