Звернення правозахисної спільноти з приводу законопроекту №5473 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання квартир в багатоквартирних будинках”

Правозахисні організації України, вимушені констатувати, що Верховна Рада України продовжує політику утисків малого підприємництва та громадського сектору.
У цей четвер 19.01.2017 р. буде здійснюватись чергова спроба прийняти законопроект №5473 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання квартир в багатоквартирних будинках”. Авторами законопроекту виступають: Герасимов А.В., Андрієвський Д.Й., Кодола О.М., Шинькович А.В., Левченко Ю.В.
Даним законопроектом передбачається доповнити статтю 383 Цивільного кодексу України забороною на використання не за призначенням квартир в багатоквартирних житлових будинках, в тому числі як офісів, готелів та інших закладів тимчасового проживання.
Звертаємо увагу, що чинним законодавством вже передбачено цілий ряд норм спеціального характеру, які покликані забезпечити використання житлових приміщень за призначенням. Положення відповідного змісту містять, зокрема: стаття 6 Житлового кодексу України, де передбачено, що жилі будинки і жилі приміщення призначаються для постійного або тимчасового проживання громадян, а також для використання у встановленому порядку як службових жилих приміщень і гуртожитків, що надання приміщень у жилих будинках для потреб промислового характеру забороняється; частина перша статті 10 Житлового кодексу України, яка зобов’язує громадян використовувати жиле приміщення відповідно до його призначення; частина друга статті 6 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», відповідно до якої реалізація співвласником своїх прав не може порушувати права інших співвласників; стаття 150 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якою встановлено адміністративну відповідальність за порушення правил користування жилими приміщеннями; частина перша статті 383 Цивільного кодексу України, згідно з якою власник житлового будинку, квартири має право використовувати помешкання для власного проживання, проживання членів своєї сім’ї, інших осіб і не має права використовувати його для промислового виробництва.
Законопроектом також пропонується доповнити Житловий кодекс України статтею 150(1), якою за використання квартир в багатоквартирних житлових будинках не за призначенням буде встановлюватись штраф від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За повторне порушення цієї норми протягом року від трьох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вважаємо, що прийняття цього закону порушує Конституцію України (ст. 22, 41, 42), звужує обсяг існуючих прав та свобод громадян, шляхом обмеження права власності (володіти, користуватись та розпоряджатись майном), обмеження права на здійснення підприємницької діяльності та є шкідливим для розвитку підприємництва та громадського сектору, створює додаткові корупційні ризики.
Вимагаємо, зняти законопроект № 5473 від 30.11.2016. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання квартир в багатоквартирних житлових будинках».

Чумак Богдан – заступник Голови ВМГО ФРІ
Денис Кобзін – директор ГО “Харківський інститут соціальних досліджень”
Олександра Дворецька – Голова правління Благодійного фонду “Восток-SOS”
Костянтин Рєуцький – Голова правління Правозахисного центру “Поступ”
Олена Літвішко – уповноважена представниця ГО “Агенція розвитку громадянського суспільства” (АРГС)
Марія Ясеновська – Президент ХОФ “Громадська альтернатива”
Володимир Шевченко – Голова ГО “Тернопільська правозахисна група” (ТПГ)
Вікторія Бабій – Голова ХОГО “Молодіжна правозахисна група – Харків” (МПГ-Харків)
Правозахисна коаліція “Ні – поліцейській державі!”

Ваша організація може приєднатися до підписів під зверненням, надіславши лист на [email protected]

testimonial-bg

Контактна інформація

Напишіть нам

Ви можете зв'язатись з нами за допомогою наступної форми

[email protected]
+38 (097) 104 38 02
+38 (099) 197 20 30